Muğla Marmaris'te 5 turistin öldüğü safari kazasında cip sürücüsünün ifadesi ortaya çıktı.

Tutuklanan sürücü M.A. ifadesinde, "Araç harekete başlamadan ve devamında hatta kaza yerine 800 metre mesafe öncesine kadar araçta bulunanlara emniyet kemeri için uyardım, ancak kimse beni takmadı" dedi.

M.A., 40- 50 kilometre hızla ilerlediğini belirterek, "Yağış nedeniyle virajda aracın kontrolünü kaybettim. Böyle bir kazanın yaşanmasını istemezdim, suçsuzum" diye konuştu.

Kaza sonrası gözaltına alınan tur şirketinin sahibi C. A., adli kontrol şartı ile otomobilin sürücüsü A.K.T. ise ifadesinin ardından serbest bırakıldı.


Kaza öncesi turistlerin son görüntüleri

Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 savcının görevlendirildiği kazanın geniş kapsamlı araştırılması için alt dalı otomotiv olan 1 makine mühendisi ile 1 trafik bilirkişinin yer alacağı 2 kişilik bilirkişi heyeti oluşturuldu. Bilirkişi heyeti çekici ile Menteşe ilçesindeki TÜVTÜRK araç muayene istasyonuna götürülen cipte kaza öncesi usule aykırı müdahalede bulunulup, bulunulmadığının tespitine yönelik çalışma yapacak.

NE OLMUŞTU?

24 Ağustos'taki kazada Irak uyruklu turistleri taşıyan safari cipi, yağış nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıktı. Devrilen cip, metrelerce sürüklendi. Bu sırada arkadan gelen A.K.T. yönetimindeki otomobil de cipe çarptı. Kazada üstü açık cipte bulunan turistler yola savruldu.