Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya karşı savaşta zafer ilan etmek için “Terminatör” lakaplı zırhlı askeri araçları Ukrayna’ya gönderme kararı aldı. Rusya’nın Suriye’de de kullandığı dört tanksavar füze, iki adet 30 mm’lik top, iki bomba fırlatıcı ve bir otomatik makineye sahip olduğu BMPT olarak da bilinen ağır aracın bölgedeki Rus askerleri arasında heyecan yarattığı öne sürüldü.

İngiliz The Times gazetesi saatte 59 kilometre hıza sahip olan tankın Donbas bölgesine gönderildiğini aktardı. Gazete, Kremlin yanlısı Telegram hesaplarında bu gelişmenin övgüyle karşılandığına dikkat çekti.

Telegram’da Rus yanlısı kişi ve kuruluşların, “Çok şükür! Terminatörler geldi” mesajları paylaştı.

Öte yandan Moskova, Ukrayna’nın kullandığı insansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) için özel bir lazer sistemi getirileceğini de öne sürdü. Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, “Bu silahlar ile İHA’ları 5 saniye içinde yakabiliyoruz” iddiasında bulundu.

Rus medyası, Putin'in gözdesi olduğu belirtilen Terminatör için, savaş alanında 'oyunu değiştirecek araç' tanımını yapıyor.

BAŞTAN AŞAĞI SİLAHLARLA DONATILMIŞ

Tank üzerine baştan aşağı donatılmış silahlar 'Terminatör'ün tanklardan piyade araçlarına, helikopterlerden alçak uçan uçaklara kadar geniş yelpazedeki hedefleri vurmasını sağlıyor. Kullanılan tank şasisi korumanın yanı sıra aracın arazide hareket kabiliyetini iyileştiriyor.

Dört adet tanksavar füze rampası, iki adet 30mm top, iki adet bombaatar, bir makineli tüfek ile donatılan aracın azami hızı 36mph.