Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen festival, ilk kez yurt dışında düzenleniyor.

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST coşkusu, bu sene Azerbaycan’da yaşanıyor.

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar da festival de gençlerle bir araya geldi. Prof. Dr. Sancar, yaptığı konuşma ile gençlere önemli tavsiyeler de verdi.

“İnsanlığa ve memleketinize değer katmaya çalışın”
Gençlere yaptıkları her işte tutkulu olmalarını belirten Prof. Dr. Aziz Sancar, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Bakü’de, sizlerle buluşmaktan dolayı çok bahtiyarım. Sizlerin bilim ve teknoloji alanında çalışma yapma isteğiniz beni çok mutlu ediyor. Bir büyüğünüz olarak, sizlere önemli gördüğüm bir konu hakkında tavsiye vermek isterim. Ben kanserle ilgili çalışırken Nobel kazanayım diye yola çıkmadım. Bu hastalığa karşı bir derman bulabilir miyiz diye çalışmaya başladım.

Hayatta ve işlerinizde yükselmek veya ödül almak gibi amaçlarla çalışmayın. Yaptığınız her işte hep en iyi olmaya çalışın daha da önemlisi insanlığa ve memleketinize değer katmaya çalışın. Dürüst, ahlaklı ve adaletli olun. Eğer bu şekilde çalışırsanız mutlaka ödülünüzü alırsınız. Ayrıca, yaptığınız işlere karşı duyduğunuz tutkunun sönmesine izin vermeyin.

"Fatih Sultan Mehmet gibi gayretle çalışın"
Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethederken, “ Ya ben seni alacağım ya sen beni” dediği gibi tutkuyla ve gayretle çalışın.

Sevgili gençler, memleketinizi sevmekten asla vazgeçmeyin. Memleketinize, insanlarınıza fayda sağlamayan işlerin kalıcı olmayacağını bilin. Benim için en önemli olan şeylerden biri, Türk dünyasının kalkınmasının ve Türk gençlerinin en ön sıralarda yer almasıdır.

“Ben gençliğimde geceleri laboratuvarda geçirdim”
Benim için en önemli olan şeylerden biri Türk dünyasının kalkınması, Türkiye’nin ön sıralarda yer almasıdır. Okuma yazma dahi bile bilmeyen bir ailenin çocuğuna veren bu şansı veren milletimize güvenin. Ben gençliğimde geceleri laboratuvarda geçirdim. Şimdi de 12 saatten az çalışmıyorum.”