Piyasalar ABD Merkez Bankası FED'in bugün açıklayacağı faiz kararı öncesinde yükselişini sürdürüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın geçen haftaki yüzde 14 olan politika faizini sabit tutma kararı sonrasında anlık olarak gerilese de yine zirvedeki yatay seyrini sürdüren piyasalar yeni haftaya da yine zirvede yatay olarak başlamıştı.

İran'dan doğalgaz tedariğinde yaşanan sıkıntı nedeniyle sanayicinin doğalgaz ve elektrik tüketimine getirilen kısıtlama sonrası şirketler art arda üretim duruşu açıkıyor.

Küresel piyasalarda ise yatırımcılar, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginliğe dair endişelere ve başlıca merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırdığı bir ortamda Fed'e odaklaklandı.

Dolar, Euro ve Sterlin: Dolar 13,48 TL'den, Euro 15,24 TL'den, Sterlin ise 18,22 TL'den işlem görüyor.

Altın ve Gümüş: Onsu 1.846 dolardan fiyatlanan altında, gram altın 793/800, çeyrek altın 1.286/1.313, Cumhuriyet altını ise 5.292/5.350 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

Gümüş ise 10,29 TL'den fiyatlanıyor.

Bitcoin ve Ethereum: Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 37 bin 673 dolardan, Ethereum ise 2 bin 486 dolardan fiyatlanıyor.

Brent petrolün varil fiyatı 86,03 dolar
Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 86,03 dolardan işlem görüyor.

Dün 88,90 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 85,43 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varili, bugün saat 09.15 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,7 artışla 86,03 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü ham petrolün varili 83,89 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, küresel petrol talebinde toparlanma devam ederken Doğu Avrupa ve Orta Doğu'da artan gerilimlerin muhtemel arz kesintilerine yönelik endişeleri artırması etkili oldu.

Merkez faizi sabit tuttu
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası merakla beklenen 2022 yılının ilk faiz kararını açıkladı.  Enflasyonun 19 yılın zirvesi olan yüzde 36'ya yükselmesi ve geçen aylardaki faiz indirimlerinin kur krizini tetiklemesi ardından TCMB bu ay politika faizinde değişikliğe gitmedi ve yüzde 14 olan politika faizini sabit tuttu.

TCMB, eylül ayında faiz indirimi sürecine başlamıştı. Banka; eylül, ekim, kasım ve aralık ayında 500 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. Böylelikle politika faizi yüzde 19'dan yüzde 14'e indirilmişti.

TCMB'nin açıkladığı faiz kararı öncesinde ekonomistler TCMB'nin eylülden beri gerçekleştirdiği toplam 500 baz puanlık faiz indiriminin ardından faizin sabit tutulmasını öngörüyordu. AA Finans'ın anketine katılan ekonomistlerin tamamı, TCMB'nin politika faizini yüzde 14 düzeyinde sabit bırakacağını tahmin ediyordu. Reuters anketine katılan 16 kurumun 15'i Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit tutulmasını, bir kişi ise 50 baz puanlık indirim yapılmasını bekliyordu. Reuters anketinde yılsonu politika faizi sorusuna cevap veren sekiz kurumun medyan tahmini yüzde 14'te şekillenirken tahminler yüzde 9, yüzde 14.75 bandında yer almıştı.

Türkiye'nin dış borcu açıklandı! Korkutan yükseliş
Merkez Bankası 2021 Kasım ayına ilişkin kısa vadeli dış borç istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye'nin 1 yıl içinde ödemesi gereken dış borcu %8,6 oranında artarak 124,1 milyar dolar oldu.

Yoksulluk sınırı asgari ücreti geçti
Türkiye Kamu-Sen'in Aralık 2021 fiyatlarına göre yaptığı araştırmada, çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı 4 bin 891 lira, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 10 bin 372 lira olarak hesaplandı.

Türkiye Kamu-Sen'den yapılan açıklamaya göre, konfederasyonun AR-GE Merkezince TÜİK'in Aralık 2021 fiyatlarıyla hazırlanan Asgari Geçim Endeksi'nde, çalışan bir kişinin açlık sınırı 3 bin 835 lira, yoksulluk sınırı ise 4 bin 891 lira olarak belirlendi.

Dört kişilik ailenin asgari geçim haddi, bir önceki aya göre 729,54 lira artışla 10 bin 372 lira, ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 3 bin 837 lira oldu.

Merkez Bankası'ndan döviz ve altın hesapları için yeni karar
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin döviz ve altın cinsinden mevduat ve katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılma hesabı sahiplerine destek sağlanmasına karar ver