Pandemi sonrası adı sanı çok bilinen, büyük reklam verenler olarak kendini gösteren bazı müteahhit firmalar ödeme güçlüğüne girince vatandaş parasını ödediği, tamamlanmış evinin tapusunu alamaz hale geldi.

Şikayet siteleri bu yolda yüzlerce şikayetle dolarken gayrimenkul brokeri Songül Toprak Özsan, “Bankalar projedeki gayrimenkuller üzerindeki ipoteği kaldırmadığı için firmalar bitmiş konutu sahibine teslim edemiyor. Projedeki AVM ya da yol yapılmamış, demircinin parası ödenmemiş… Banka bunları sebep göstererek ipoteği kaldırmıyor” dedi. 
Türkiye'de 300 bin kişi konut alırken dolandırıldı
 
Örneğin bir şikayet sitesinde bir vatandaş yaşadıklarını şöyle anlattı: “Projeden aldığım evin tüm ödemeleri bitmiş olmasına rağmen tapuda yoğunluk bahane gösterilerek tapum verilmiyor. Tapuda adıma bir başvuru yapılmamış. Zarar ettiriliyorum.”

ÇOK AÇILAN SIKINTIDA

Sektörde hâlâ birçok firmanın düzgün şekilde işlerini yürütebildiğini ancak çok açılan, aşırı kredi yükü altına girenlerin de sıkıntıda olduğunu doğrulayan Özsan, “Milyon dolarlık evler alanlar, bankalara kredi borcu olan müteahhitler projeyi tamamlayamadığı için mahkeme kapılarına düştü. Çok sayıda mağdur var. Banka da haklı, ‘Ben bu krediyi projede AVM olacak diye evleri 5 olarak değerleyerek verdim ancak yapılmadı, ben de ipoteği kaldırmam' diyor. Olan vatandaşa oluyor” dedi.

Özlem Ermiş Beyhan/Sözcü