Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremden etkilenen 11 il için yurt dışından insani yardım malzemeleri gelmeye devam ediyor.

Gelen malzemelerin lojistik desteğini sağlayan Adana Şakirpaşa Havalimanı’na akşam saatlerinde kışlık çadır taşıyan Pakistan uçağı iniş yaptı. 

Kışa ve yangına dayanıklı çadırları taşıyan uçak, Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nde görevli Basın Ataşesi Mahroo Arshad ve Siyasi Müşavir Syed Atif Raza tarafından karşılandı.

50 bin kışlık çadır dağıtılacak
Pakistan Başbakanı Şehbaz Şerif’in başlattığı kampanya çerçevesinde 50 bin kışlık çadır depremzedelere dağıtılacak.

İlk olarak bin 200 çadırın sevkiyatı bugün gerçekleştirildi. Pakistan uçağıyla Adana Şakirpaşa Havalimanına gelen çadırlar, yüklenerek deprem bölgelerine gönderilmek için hazırlandı.

pakistandan-depremzedeler-icin-bin-200-cadir-tasiyan-ucak-adana_cf8d9

Çadırlar 2 hafta içerisinde deprem bölgelerine ulaştırılacak
Toplamda gelecek olan 50 bin kışlık çadırın 2 hafta içerisinde deprem bölgelerine gönderilmesi planlanıyor. 

Kurtarma ekiplerinin taşınması ve temel yardım malzemelerinin ulaştırılması için iki ülke arasında kurulan hava köprüsü aracılığıyla, üç Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) C-130, bir PAF IL-78, üç Türk hava aracı ile üç Pakistan Uluslararası Hava Yolları (PIA) charter uçuşunun ardından böylece 11'inci özel uçak, Türkiye'ye depremzedeler için ihtiyaç malzemesi getirdi.

13 bin 600 kışlık çadır taşıyan 3 gemi de yolda
Diğer yardımlar, Pakistan Uluslararası Havayolları'nın (PIA) İstanbul’a düzenli olarak yaptığı 29 seferde, uçaklardaki boş alanlara konularak gönderilmişti.

Yaklaşık 13 bin 600 kışlık çadır taşıyan 3 geminin de Türkiye'ye doğru yola çıktığı ve bu ay Mersin'e varacağı öğrenildi.

Kremlin'den Türkiye açıklaması: Zaman gerektiren, karmaşık bir proje Kremlin'den Türkiye açıklaması: Zaman gerektiren, karmaşık bir proje

Türkiye'ye hava, kara ve deniz yolu ile yardım malzemeleri ulaştıran Pakistan, 21 tırlık konvoy ile 275 ton yardım malzemesini Malatya'ya göndermişti.