CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalioğlu, 15 Eylül Mustafa Kemal Atatürk'ün Trabzon'a gelişinin 97. yıldönümü dolayısı ile mesaj yayınladı.

Hacısalioğlu mesajında şu ifadeleri kullandı:

15 Eylül Trabzon tarihinde önemli bir gündür. Ülkemizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimize ilk gelişinin 97. yıldönümüdür. Atatürk, ilk yıllardan itibaren çıkmış olduğu yurt gezilerinde, iç ve dış tehditler karşısında halkın birlik ve bütünlük içinde olmasını sağlamak, gerçekleştirilecek devrimleri halka anlatmak, sorunları yerinde incelemek için birçok yurt gezisi düzenlemiştir. Bu yurt gezilerinde kendisi için bir tören düzenlenmemesi Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği tarafından Valiliklere bildirilmiştir.

Atatürk Trabzon’da halk tarafında coşkulu bir şekilde karşılanmış bu karşılama Atatürk’ü çok mutlu etmiştir. “Samsun’a ilk ayak bastığımda, bana kalp kuvveti veren kahraman Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım.” “Sakarya Savaşı'nda, 3'üncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş meydanında gösterdikleri özverilerin değerli anısı daima beynimde canlı kalacaktır.” demiştir.

Atatürk Trabzon ziyaretinde birçok soruna çözüm getirmiş ve önemli karalarlar almıştır. Gazipaşa Caddesi’nin ve şehrin imar planının yapılması, elektrik sorununun çözülmesi gibi sorunlarla ilgilenmiştir. Trabzon-Erzurum Demiryolu bağlantısının yapılmasını vasiyet etmiştir. Bu vasiyet partiler tarafından seçim vaadi olarak kullanılmış ama gerçekleştirilememiştir.

Atatürk mal varlığını Trabzon’da halka bağışlamıştır. “Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekle ferahlık duyuyorum. İnsanın serveti, kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha neler vermek istiyorum. Yıllar önce düşündüğüm bu işi Trabzon’da tamamlamak mukaddermiş.” beyanında bulunmuştur. Bugün ise siyasi parti liderleri ve bürokratların yabancı bankalardaki haksız kazançları ülkemiz için şantaj aracı olarak kullanılmaktadır. Trabzon halkı kurtuluş mücadelesinde emperyalizme karşı verilen mücadelenin önemli aktörüdür. Pratik zekâlı, zeki, cesur insanlardan oluşmaktadır. Uzun yıllar Cumhuriyet değerlerinin savunucusudur. Ülke aşırı borçlanma ile yüksek faiz ve yüksek enflasyon sarmalına girmiştir. Üretim araçları, maden sahaları, ormanlar, meralar ülkenin bütün değerleri ipotek altındadır. Artık faturalar ödenemiyor, tencereler kaynamıyor. Ülke laiklik tartışmaları ile bir çatışma ortamına çekilmeye çalışılmaktadır. Çözüm yoktur. Rejim tartışmaları, anayasa değişikliği gibi sanal tartışmalarla gündem işgal edilmeye çalışılmaktadır. CHP iktidarı ile ülke fabrika ayarlarına dönecek, modern devletini yeniden inşa edecek, halkını mutlu kılacaktır.