Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Finansal Kurumlar Birliği 10. Olağan Genel Kurul toplantısında konuştu. Nebati ekonomiye dair genel değerlendirmesinde "Veriler büyümenin 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık olarak yüzde 6-7 arasında gerçekleşeceğine işaret ediyor" ifadesini kullandı.

Enflasyonla mücadele kapsamında paydaşlarıyla çalışmaları yürüttüğünü kaydeden Nebati "enflasyonla mücadelemiz topyekun olduğumuz sürece başarıya ulaşacaktır. Fahiş fiyat, fiyat manipülasyonu ve stokçuluğa asla izin vermiyor ve gereken tüm önlemleri almaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte halkımızın alım gücünü eskisinin de üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

"Astronomik fiyat artışı yapanlara göz yummayacağız"

Konut sektörüne yönelik açıklanan paketlerle ilili olarak Nebati "Hem konut arzını artırıyoruz, hem de vatandaşın uygun finansmanla konut sahibi olmasını sağlıyoruz." dedi. Nebati bu adımı astronomik fiyat artışlarıyla suistimal etmeye çalışanlara göz yummayacaklarını kaydetti.

Bakan konuya dair "Paket açıklanmadan önce tüm verileri aldık. İnternet üzerinden bireyseller dahil olmak üzere satış fiyatları, ilanlar tek tek tespit edildi. Konutla ilgili paketin açıklanmasının ertesi günü aykırı işlem yapanların tamamı tespit edildi." ifadelerini kullandı.