Eskişehir’de bakımsızlık ve kötü muamele nedeniyle öldüğü iddia edilen 6 yaşındaki Nur Elif Tiftik’in firari olarak aranan babaannesi polis ekiplerinde yakalandı.

Anne ve babaları cezaevinde olduğu öğrenilen ve babaanneleri Cihangül K., amcaları Sezer T. ve halaları Deniz T. ile yaşayan Nur Elif Tiftik (6), solunum güçlüğü ve kusma nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Minik Elif'in bakımsızlık, aç bırakılma ve eziyet sonucu öldüğü iddia edilirken, gözaltına alınan amca Sezer T. ile hala Deniz T. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, olayla ilgili baş şüpheli babaanne Cihangül K. ise kaçmıştı.

Akşam saatlerinde vatandaşların ihbarı sonucu Fevziçakmak Mahallesi’nde yakalanan babaanne Cihangül K., Ertuğrulgazi Polis Karakolu’ndaki işlemlerinin ardından sağlık kontrolü için Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Sağlık kontrolünün ardından tekrar emniyete götürülmek üzere hastaneden çıkarılan babaanne, İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından basın mensuplarından kaçırıldı. Baş şüpheli olarak aranan ve 2 günün ardından yakalanan babaanne Cihangül K., basın mensuplarının beklediğinden farklı bir kapıdan gizlice çıkarılarak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, söz konusu iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Bazı basın yayın organlarında yer alan “İşkence Gören 6 Yaşındaki Kız Çocuğu Hayatını Kaybetti” haberlerine ilişkin açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

ERKEK KARDEŞLER KORUMA ALTINA ALINDI

Anne ve babası cezaevinde bulunan üç kardeşten 2016 doğumlu kız çocuğunun 14 Aralık 2022 tarihinde şüpheli ölümü üzerine yürütülen soruşturma neticesinde 2 erkek kardeş savcılık talimatıyla Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimine teslim edilmiştir.

8 ve 12 yaşındaki erkek kardeşler hakkında acil koruma kararı alınmıştır.

Halen kuruluş bakımında bulunan ihmal ve istismar mağduru çocukların, yetersiz beslenme ve uygun olmayan koşullarda yaşamaları nedeniyle oluşan gelişimsel problemlerine yönelik sağlık kontrolleri devam etmektedir.

İhmal ve istismar mağduru çocuklar ve kız çocuğunun ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hala ve amcanın tutuklanması, firari babaannenin gözaltına alınması ile başlayan hukuki süreç Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.