Uzun zaman sonra ilk kez üye kaybı yaşadıktan sonra işçi çıkaran Netflix animasyon projelerini azaltmıştı. Netflix bu sefer, bünyesinde toplamak için uyguladığı sınırsız yetki ve bütçe verme politikasından vazgeçti.

PLATFORMUN EN PAHALI FİLMİ
2017 yapımı, Will Smith'li Bright filminin 90 milyonluk bütçesine onay veren Netflix, o dönemin en yüksek işlerinden birisine atmıştı. Bununla kalmadı, Martin Scorsese'nin 175 milyon dolar bütçeli The Irishman'ine, Ryan Reynolds'ın başrolünde yer aldığı 6 Underground ve The Adam Project, Gal Gadot ve Dwayne Johnson'ın eşlik ettiği Red Notice gibi yüksek bütçeli "blockbuster" filmlere de onay verdi. Temmuz ayında yayına girecek Chris Evans-Ryan Gosling'li The Gray Man filminin ise 200 milyon dolar bütçesiyle platformun en pahalı filmi olduğu konuşuluyor.

The Hollywood Reporter'ın haberine göre, Netflix her ne kadar büyük bütçeli filmleriyle yüksek izlenme oranları ve pek çok Oscar adaylığı kazansa da yetenekleri bünyesinde toplamak için uyguladığı sınırsız yetki ve bütçe verme politikasından vazgeçti. Bunun yerine prodüksiyon olarak daha küçük projelere odaklanacak. Ancak büyük bütçeli filmlerden tamamen uzaklaşmayacak, bunu yaparken daha disiplinli ve dikkatli bir yaklaşım izleyecek.

Netflix'in büyük bütçeli gelecek filmlerinin arasında Red Notice'in devam filmleri ve Knives Out'ın devam filmleri de bulunuyor. Şirketin yeni kararının hali hazırda planlanan projeler üzerindeki etkisini, kararın platformun üye sayısını ne şekilde etkileyeceğini ise zaman gösterecek.