Ay’a ayak basmayı amaçlayan NASA tüm aksiliklere rağmen oldukça kararlı. İnsanlığın Ay’a yeniden dönüşüne yönelik ilk büyük testi temsil edecek olan Artemis 1 görevi için geri sayım başladı. Bu kez insansız şekilde gönderilecek olan uzay aracı, fırlatma sisteminde yeni bir sürprizle karşı karşıya. 

Ay’a iPad gönderecek

Önümüzdeki aylarda NASA, 1970’ten Apollo programının sona ermesinden bu yana gerçekleşmeyen hedefini gerçekleştiriyor. Bu devasa projenin gerçekleşmesini beklerken uzay ajansı, ilk test aşamasını gerçekleştirecek. İlk aşama olması nedeniyle bu testte roketin içinde insan olmayacak.

Daha hızlı olacak

NASA, iPad’i test için Ay’a göndermeyi planlıyor. NASA’nın fırlatma sisteminde iPad’e yer vermesinin nedeni ise Amazon Alexa sesli asistanıyla ilgili testlerin Orion uzay aracı içinde gerçekleştiriliyor olmasından kaynaklanıyor. Böylece sesli komutların, uzay aracıyla ilgili bilgileri daha hızlı ileteceği iddia ediliyor.

Alexa’yı tercih edecek

Lockheed Martin ve NASA arasındaki bu iş birliğiyle oluşan bu sistem, ‘Callisto‘ olarak yer alıyor. Bu sayede Orion konsolunun orta kısmında özelleştirilen bir donanım ve tablet olacak. Ayrıca WebEx video konferans hizmeti, kontrol merkezinden video ve ses yayınlamak için de Alexa’yı tercih edecek.