Haberlobi - Haber Servisi // Türkiye Futbol Federasyonu'nun eski yönetim kurulu üyesi Mustafa Hacıkerimoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Hacıkerimoğlu, basınla buluşmasında şu sözleri ifade etti:

"İstanbul kanadı futbolda hakimiyet kurma çabası içinde"
Türk futbolunda insanların duygularına tercüman olmaya çalışacağımı belirtmiştim. Bana göre adalet hırsızı bulmak değil, masumiyeti aramaktır. Bende bunu yapmaya çalıştım. Bu durumdan bazıları rahatsız oldu. Kulüpler ve camialar kendi başarılarından besleniyorlar; taraftarlarını başarı ile ellerinde tutabiliyorlar. Özellikle İstanbul kanadının futbolda hakimiyet kurma çabası her zaman sonuçta vermiştir. Trabzonspor'un çok uzun yıllar şampiyon olamayışının sebebini bu işi takip edenler benden daha da iyi biliyorlardır.

"Yalnızca işime odaklandım"
Ben bir kere Kulüpler Birliği Toplantısı'na katıldım. TFF'de görevli olduğum süre içerisinde yönetim kurulu toplantılarının dışında Federasyonun seminerlerine ve Kulüpler Birliği toplantılarına katılmadım, yalnızca işime odaklandım.

"4 büyük kulüp adaleti isterse karşılarında hangi güç durabilir"
Bir kez Kulüpler Birliği toplantısına katılmıştım ve o toplantıda duygularımı ifade ettim. 'Futbolda 4 büyük kulüp gerçekten adalet istiyor mu?' diye kulüp başkanlarına sordum. Futbolda adalet istiyorlar mı, yoksa Anadolu'da herhangi bir takımla maça çıkmaya korkuyorlar mı? Sürekli olarak neyin önlemini alıyorlar ve neyin kavgasını veriyorlar? Adalet istiyorlarsa önlerinde durabilecek bir güç var mı? 4 büyük kulüp bir masada 'bir adalet metni' yazıp uzlaşabilirler. Futbolda bir adalet sorunu var; herkesin kendine çekmek istediği bir güç var.

"Trabzonspor, Alanyaspor maçında yaşanan olaylarda mağdur olmuştur"
Trabzonspor'un geçmişte yaşadıklarını, aslında bizim dönemimizde de yaşadık. Bunlar kamuoyunda konuşulan konulardı. Bir konuyu hatırlatmak istiyorum. Trabzonspor'un Alanyaspor maçının ardından ceza almamasını İstanbul kanadı spor programlarında çok konuştu. Emin olun ki o konunun mağduru Trabzonspor'dur. Futbol Federasyonu'ndaki malum yapılar, Trabzonspor'a ceza vermeyerek konuyu kapatmıştır.

"Doğru tutanak tutulmazsa doğru karar verilemez"
Federasyondaki adalet mekanizmasının doğru işlemediğini ben Kulüpler Birliği toplantısında da söyledim. Sürekli Disiplin ve Tahkim Kurulları gibi kurulların değişmesinde çözüm arayan Federasyon, aslında işin temeline inmeyip, çözüm aramamaktadır. Federasyondaki mahkemeler, bizim sivil hayatımızdaki mahkemeler gibidir; eğer polis doğru tutanak tutmazsa savcı doğru mütalaa yazamaz, mahkeme doğru karar veremez.

"Temsilciler Kurulu hiçbir maçta doğru tutanak tutmadı"
Futbol Federasyonu'nun en önemli sorunlarından birisi de Temsilciler Kurulu'dur. Temsilciler Kurulu hiçbir maçta doğru tutanak tutamadığı için mahkemeler doğru yargılama yapamıyor. Ben Disiplin ve Tahkim Kurulları'ndaki şahıslara yapılan eleştirileri doğru bulmuyorum. Olayın temelinde onların önüne koyduğun bir evrak üzerinden bir yargılama yapılıyor. Bu yargılamayı şahıs istese de doğru yapamıyor.

"Alanyaspor-Trabzonspor maçındaki olayları kapatma yoluna gittiler"
Bu olay Alanyaspor - Trabzonspor maçında yaşandı. Ben olaya müdahil oldum, savunma yazıp verdim. Bunun üzerine Temsilciler Kurulu'ndan ek tutanak istediler, yayıncı kuruluştan kayıtları talep ettiler. Benim söylediklerim doğru çıkınca temsilcileri görevden aldılar ve yargılamayı da olayı kapatma yoluna giderek yaptılar.

"Futbolda adalet istiyorsak, tutanakları denetleyebilecek bir mekanizmaya ihtiyaç var"
Dolayısı ile futbolda adalet istiyorsak, Temsilciler Kurulu'nun çalışma düzeninde tutulan tutanakları denetleyebilecek bir mekanizmaya ihtiyaç var. Futbol Federasyonu'na bunu önerdim. Nihat Özdemir, bu konuda Temsilciler Kurulu başkanını bana gönderdi, ona ofisimde anlattım. Aslında yapılacak olan çok basit bir işlem var. Soyunma odasının bulunduğu koridora ve protokol tribünlerine ses ve görüntü alabilen bir kamera koyduğunda doğru tutanak tutulup tutulmadığını tespit edebilirsiniz. Fakat birilerinin işine gelmediği için bunu bir türlü tesis edemedik.

Hacıkerimoğlu sözlerini, "Zaman zaman 'Federasyon Trabzon T'si değil' dediler. Ben görevde olduğum sürede böyle bir şeyle karşılaşmadım." ifadeleri ile bitirdi.