Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ortahisar Platformu Başkanı Murat Zeki Solak, Trabzonspor'un başarısını, iş ve sosyal yaşama etkisini Haberlobi'ye değerlendirdi.

Süper Lig'de Trabzonspor'un adım adım şampiyonluğa yürümesini değerlendiren Solak, "Trabzonspor taraftarının çok kırılgan bir yapısı var. 95-96, 2010-11 sezonları gibi... Şampiyonluğa giderken 2-3 yıllık süreçte oluşturulan kadrolar oynuyor. Bu süreçte bazı kayıplar olabiliyor. 95-96 sezonundaki hakem hataları, 2010-11'deki şike süreci de olabiliyor. Bizim kan basıncımız hızlı çalışır. Ani parlamalarımızın temel sebebi budur. Dün oynanılan Konyaspor maçındaki sıkıntımız buydu. Bir kardeşimiz hayatını kaybetti, Allah rahmet eylesin. Trabzonspor, İstanbul'da 61 bin kişiyi stadyuma durdurdu. Bu tutku olduğu için var. İtalya'da Napoli; Türkiye'de Trabzonspor. 1996 yılında Giresun'da bir kardeşimiz hayatını kaybetmişti." dedi.

"TRABZONSPOR, GEÇMİŞTE ŞEHİRDEN GİDEN İNSANLARI GERİ DÖNDÜRDÜ"
Trabzonspor'un başarısının iş dünyasına etkisini yorumlayan Murat Zeki Solak, "Trabzonspor, geçmişte şehirden göç eden başarılı insanlarımızın Trabzon'a dönmesine sebep oldu. Bu bir sosyolojik olaydır. Trabzonspor'un maçlarının olduğu hafta; maça 3 gün kala oteller doluyor, kiralık araç bulamıyoruz. Trabzonspor'un şehre böyle bir katkısı var. İç ve dış turizme katkı sağlıyor. Trabzon'dan hangi sebeple olursa olsun göç eden insanlarımız Trabzonspor'un maçları için kente geliyor." dedi.

TRABZONSPOR'UN ŞAMPİYONLUĞU YAŞAMASI; O STRESİ ATMASI GEREKİYOR
"Trabzonspor'un şampiyonluğu bir an önce yaşaması, kentin üzerindeki stresini bir an önce atması gerekiyor. Trabzon insanının üzerinden bu baskıyı almak lazım. Taraftarımız çok tutkulu ve duygusal. Şampiyonluk yaşanmışlık ve tecrübe olur. İstanbul'un büyük takımlarını yendiğimizde gençlerin verdiği coşkuyu biz şampiyon olduğumuzda veriyorduk. Bizim için normaldi. Bizim coğrafyamızdan kaynaklanan ani kan basınçları oluyor."

"FUTBOLDA DEVAMLILIK ESASTIR"
"Her sektörde olduğu gibi futbolda da devamlılık esastır. Şampiyonluğu kaçırdığımız takımın iki as stoper bir sonraki sezon alt lige transfer oldular. Takım oyunudur bu. Bu bir ekip çalışmasıdır. Ekip çalışması olduğunda başarı olur. Trabzonspor yönetimi yeni oluştu ancak karar vericiler tecrübeli. Teknik direktörü de tecrübeli. Herşeyi yeni baştan yaşayarak öğrenmiyorlar. Bu takım şampiyon olacağını net bir şekilde ortaya koymuş bir takım. Mart sonunda bu takım şampiyonluğu ilan edecek. Sakin olmalıyız."

"FIRTINAYI KİMSE BİLMEZ; HERKES GEMİNİN LİMANA YANAŞIP YANAŞMADIĞINA BAKAR"
Eski kulüp başkanları ile Ahmet Ağaoğlu'nun karşılaştırmasının yapılmasının doğru olmadığını söyleyen Murat Zeki Solak, "Ahmet Ağaoğlu 3. yönetim kurulu listesi ile kulübü yönetiyor. Başarıyı sadeleştirip küçültmemek lazım. Futbol takımımız bulunduğu yerde açık ara lider. Bizim bütün başkanlarımız kıymetlidir, mevcut başkanımız da kıymetlidir. Son 38 yılda kulüpte görev yapan başkanlarında bir tık daha öndedir; çünkü takımı şampiyonluğa taşıyor. Aslolan geminin limana gelmesidir. Fırtınayı kimse bilmez; herkes geminin limana yanaşıp yanaşmadığına bakar. Trabzonspor çok kez 2. olmuştur; kimse buna bakmıyor. 2004-05 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde ön eleme oynamıştık. Ancak kimse bunlara bakmıyor. Şampiyon olduğunuzda başkan başarılıdır diyor." ifadelerini kullandı.