Bu yazımda sporda motivasyonun öneminden bahsetmek istiyorum sizlere.İster inanın ister inanmayın hayatımızdaki herşeyi kafamızda başlatıp kafamızda bitiriyoruz.Yani düşüncelerimiz uzaktan güdümlü bir füzeye benziyor er yada geç hedefi bulup vuruyor.Takdir edersinizki antrenman bir insanı fizyolojik ve psikolojik olarak zorlayan bir süreç dolayısıyla aynı disiplinde aynı iradeyle devam edebilmek tahmin edilenden daha zor bir durum.İşte motivasyon tam bu noktada devreye giriyor ve önem taşıyor.Şimdi sizlere bununla ilgili bir kaç tüyo vereceğim.

1- denilenin aksine kimseden medet umma.Genellikle şöyle bir kanı var .(-Felancı hocayla çalışıyorum acayip gaz veriyor şöyle atlıyorum böyle zıplıyorum.)Tamamen anlamsız bir arayış sen kendini hazır hissettiğinde hocanın seni anlamsızca bağırıp çağırıp,harikasın nağralarına gerek kalmaz .Sadece sana yapman gerekenleri anlattıktan sonra senin bu disipline hazır hissetmen gerekir bu mental bir süreçtir.Ayrıca bu antrenörün görevi değildir iyi bir antrenör senin çıkabileceğin en yüksek performansa göre sana antrenman yaptırabilen ,limitlerini bilen ve onu geliştirebilen kişidir.Yani neymiş kendini hazırla taşıma suyla değirmen dönmez.

2-Hiç bir zaman geç kaldım diye düşünme pazartesiyi asla bekleme anında harekete geç .Karar verdiğin an başla öncesinde hamburger menü yemiş olsan dahil.

3-Sporu sadece fiziksel görünüş için yapma ve ona odaklanma.Arka planda sana yaralarını düşün mesela esnek ve kuvvetli bir vücudun bir omurganın sana katacağı yaşam kalitesini düşün.sporun kendine yapacağın en güzel yatırımlardan biri olduğunu asla unutma.

4-Olmak istediğin seni düşün bunu zihninde netleştir ve her fırsatta o bendenin içinde kendini hayal et.

5-Bir beden küçük kıyafetler al hatta iddalı olsunlar.Bunları 2 hafta periyotla dene içine sığabildikçe motivasyonunun artacağını göreceksin.

6-Kendini mental olarak hazır hissetmiyorsan belirli bir süre yeme içme organizasyonlarından uzak dur.O ki görünce dayanamayacaksın görmemen en hayırlısı olur.

7-Buzdolabının kapağına istediğin vücuda uygun birinin fotoğrafını as ve her açışında onu iyi bir incele ve hala zararlı ve zamansız besleneceğine inanıyorsan mutfak kapısını evdeki güvenilir birine kilitlet ve onu gizlesin.Şahsen ben bunu denemiştim ve bende tam anlamıyla işe yaramıştı

8-Antrenmandan önce kendini yükselt sevdiğin bir parçayı aç söyle hatta birazda dans et nasıl enerjini arttıracak gör.Genelde alışma sürecinde insanlar çok zorlanır.Spor öncesi gitsem mi? gitmesem mi ?ikilemine düşerler.İşte bu yüzden enerjini arttırman gerekiyor ki dersine gidip amacına ulaşabilesin.Ayrıca antrenman içinde bir çalma listesi yap ve onunla çalış inan bana fark edecek.

9-Lütfen eğer bir hocayla çalışacaksan ücretini sormak yerine donanımını sor.Eğitimlerini tecrübelerini öğren.Kendini iyi bir ele emanet ettiğinden emin ol.

10-Hepsinin özeti kendine inan ve güven istedin mi her şeyi başarabilirsin.

E bunları okuduğuna göre bence hemen başla.Haydi ne duruyorsun güzel insan evden çık ve harekete