İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, orman yangınlarının yaşandığı Muğla ilinde yaptığı incelemelere bugün Marmaris’te devam ediyor. Akşener incelemelerine devam ederken basının ve vatandaşların sorularını yanıtladı.

Akşener, burada yaptığı açıklamada, vatandaşın dertlerini dinlemek üzere geldiğini belirterek önce konuşmak isteyen vatandaşa söz hakkı verdi. Vatandaşı dinledikten sonra Akşener’in yaptığı açıklama şu şekilde:

“Türkiye’de bir devlet krizi var. dokuzuncu köyde gördüğümüz eksiklerin, köylünün kurduğu cümle birbirinin aynı. Yani komplo teorilerine kadar giden bir mantık oluşmuş ama arka safhada beceriksizlik hat safhada. Devlet nedir? Devlet, vatandır eşittir toprak, toprağın üstündeki her şey. Devlet millettir eşittir nüfus. Devlet üç bileşenden oluşur bir diğeri de egemenliktir. Yani bir kişinin bunların tamamını temsil ettiği bir sistem ve tamamına yön verecek sistem hiçbir yerde yoktur bir bizde var bir de Kuzey Kore’de var. Çok derin bir devlet krizi var. Vatan eşittir toprak. İki gündür gördüklerimiz vatan toprağını kupon arazi görmenin sonuçlarıdır bu. Doğrusunu konuşmak zorundayız.

"NÜFUS DENGESİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN BU YETKİYİ KİMDEN ALDIN"

Son yıllarda Türkiye'nin aldığı kontrolsüz göç konusunda iktidarı eleştiren Akşener, "Millet eşittir nüfus. Ben Suriyeliler ya da Afganlar üzerinden insanların burnundan soluduğu dönemde bunu tahrik edecek tek bir kelime etmedim, bilerek etmedim. Ama siz nüfusunuzu bir toplumsal sözleşme ile millet ederseniz. Biz ne zaman millet ettik, istiklal savaşından sonra. Yani 1920 ile 1924 arasındaki toplumsal sözleşme ile Türk milleti tesis oldu. Bu misak-ı milli sınırları içinde kimlerin yaşadığı yazıldı çizildi belli. Bu arkadaşların döneminde ne oldu?  10 milyon göçmen ya da sığınmacı var ülkemizde. Bu nüfus dengesini değiştirmek için bu yetkiyi kimden aldın. O sözleşmeyi yırtmak için kimden imza aldın. Buradaki sorumlu Sayın Erdoğan’dır. Açarsan kapıları o millet olma sözleşmesini, nüfusu değiştirmek üzere yırtarsan ahanda size beka sorunu" ifadelerini kullandı

"EGEMENLİĞİNİ NİYE PAYLAŞIYORSUN KARDEŞİM?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşmede ne konuşulduğunu soran İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, "Sayın Erdoğan sana soruyorum. Biden ile ne konuştun Afganlar üzerinden ne yapıyorsun? Egemenliğini niye paylaşıyorsun kardeşim? Almanya ile Avrupa Birliği ile Suriyeliler üzerinden ne konuşuyorsun egemenliğini niye paylaşıyorsun, bunu yapmaya yetkin var mı senin? Elbette bir devlet başkanı bir yabancı devletin başkanı ile o masaya oturduğunda her şeyi bilemeyeceği için Dışişlerinin mensuplarının o bilen insanların, teknik adamların elinde belgesi bilgisi ve arkasında onlar oturur. Genç bir kız orada egosuna yenildi orada ne konuşulduğunu söyledi. Türkiye bunu nasıl kaldırır böyle bir ciddiyetsizlik olur mu?" dedi.

"O TAŞLAR BİZİM KAFAMIZA DÜŞSÜN RAZIYIZ. TÜRKİYE’NİN KAFASINA TAŞ DÜŞÜRÜYORSUN, BU MİLLETİN KAFASINA TAŞ DÜŞÜRÜYORSUN"

Türkiye'de bir devlet krizi olduğunu ifade eden Akşener "Dönüyorum şahsım devletine. Hayır Sayın Erdoğan Şahsının devleti değil, bu devlet Türk Devleti, bu millet Türk milleti. Bu milletin devletini yönetiyorsun. O taşlar bizim kafamıza düşsün razıyız. Türkiye’nin kafasına taş düşürüyorsun, bu milletin kafasına taş düşürüyorsun. Derhal behemehal bu ciddi devlet krizinin ortadan kaldırılması lazım. Onun için ne yapıp edip bugün biz bu şanssız dönemde bu ucube sistemi değiştirmek zorundayız. Sayın Erdoğan kafasında o kadar içselleştirmiş ki herkesin teki olduğunu, Varlık Fonu Başkanımı çağırdım diyor, gözden kaçtı. Varlık Fonu Başkanı kendisi, kendisini mi çağırdı aynada konuştu. Bu bir şuur altıdır. Dolayısıyla Türkiye’de çok derin ciddi bir devlet krizi var.”  dedi.

Akşener açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Akşener’in sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

"Askerlerin hala Afganistan’da kalmaya devam edeceği kararını nasıl yorumluyorsunuz?

Afganistan diye bir ülke kalmadı, bir devlet kalmadı Türk askerinin orada işi yoktur. Sayın Erdoğan’ın Taliban ile ilgili bugün yaptığı açıklamayı yarın değiştirebileceğini bildiğimiz için dün başka evvelsi gün başka konuştuğu için bu konudaki son kararını da bilemiyoruz. Türk askerinin Afganistan’da kalmasının bir önemi yok Afganistan diye bir devlet kalmadı.

Kastamonu ve Sinop’taki selden sonra bir IBAN paylaşıldı tepkilerle karşılanmıştı. Bu konuyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanı “Senden kimse gelip gırtlağını sıkarak para vermeni istemiyor buraya hayırda bulunmak isteyen verir istemeyen de vermez” dedi bununla ilgili değerlendirmeleriniz nedir?

Somali’ye 30 milyon dolar gönderiliyor, her bir afette sıkışıklıkta vatandaşa IBAN gönderiliyor. Nasıl görünüyor ki, insanlar boğazına çökmüyorum, ümüğünü sıkmıyorum gibi bir cümleyi bu ülkeyi yönetenler, seçilmiş olduğunun altını habire çizdiler bizim de kabul ettiğimiz bir cumhurbaşkanı bunları söylüyorsa vah benim ülkeme.

Selde yıkılan evler için müteahhit tutuklandı ama Belediye başkanına bir yaptırım uygulanmadı neden siyasilere dava açılmıyor, selde veya depremde?

Onlarda şöyle oluyor yandaşsa alınıyor çıkarılıyor rol icabı. Sonra da böyle herkes elini yıkayıp çıkıyor. Türkiye’de bir ciddi devlet krizi var. Dolayısıyla adalet krizi var, hukuk krizi var bütün bunlara baktığınız zaman da haksızlık yapma krizi var.

"BİTMEDİ BU ŞUUR ALTINDAKİ ATATÜRK DÜŞMANLIĞI"

Cumhurbaşkanı Etiyopya Cumhurbaşkanı’nı kabul etti o onlara ilişkin ne söylemek istersiniz?

Bitmedi bu şuur altındaki Atatürk düşmanlığı, kıskançlığı. Bilmeyenler için söyleyeyim bir kabul var o kabulde Etiyopya’nın Başbakanı Atatürk’ü övüyor devlet adamlığını, karizmasını, vizyonunu övüyor. Tercümanın çevirmesi Atatürk’ü kaldırıyor, Sayın Erdoğan’ın karizması, Sayın Erdoğan’ın vizyonu, Sayın Erdoğan’ın liderliği şeklinde çevreliyor bu da hoş görülüyor asıl vahim olanı budur.”