Memur ve memur emeklisinin maaş artışında enflasyona ek iki yılda bir tekrarlanan toplu sözleşme sonuçları dikkate alınıyor. Son toplu sözleşmeye göre; memur ve memur emeklisine 2022’de yüzde 5+7, 2023’te 6’şar aylık periyotlarda yüzde 8+6 zam yapılması kararlaştırılmıştı. Enflasyondaki artışın etkisiyle bu yılın başında memur ve memur emeklisine yüzde 2.5’lik ek iyileştirmeyle yüzde 5 yerine, yüzde 7.5 zam yapılmıştı. Temmuz zammı ise sözleşmede olduğu gibi yüzde 7 olarak uygulanmıştı.

İLK 4 AYDA NE OLMUŞTU?

Temmuz-aralık döneminde ortaya çıkacak enflasyonun yüzde 7’yi aşması halinde aşan oranda ek zam yapılacak. İlk 6 aylık enflasyon ocak zammı olan yüzde 7.5’i geçtiği için memur ve memur emeklisine yüzde 7’lik sözleşme zammına enflasyon farkı eklenmişti. Bu fark yüzde 34.85 (42.35-7.5) olmuştu. Böylece yüzde 7’lik toplu sözleşme zammı artı fark ile maaş artışı yüzde 41.69’u bulmuştu. TÜİK’in son açıkladığı verilere göre; ikinci 6 ayda hesaba dahil edilecek 4 aylık enflasyon ortaya çıktı. Buna göre kümülatif artış yüzde 10.84 oldu. Yani, yüzde 7’lik toplu sözleşme zammını şimdiden aştı.

SONA DOĞRU

Yarın açıklanacak enflasyon yüzde 3 seviyesinde olursa 5 aylık kümülatif artış yüzde 14’ü aşacak. Böylece memur ve memur emeklisi için yüzde 6 fark oluşurken, SSK ve Bağkur emeklisi şimdiden yüzde 14’ü cebine koyacak. Aralıkta yani yılın son ayında da benzer bir oran ortaya çıkarsa son 6 aylık enflasyonda yüzde 17-18 arası bir artış söz konusu olacak. Böylece memur ve memur emeklisine 1 Ocak 2023’te yüzde 8’lik toplu sözleşme zammı artı yüzde 8’lik (18-7=8) farkla toplam yüzde 16 zam yapılabilecek. Enflasyonun yıkıcı etkisini hafifletmek için buna ilave ek zam da gündeme gelebilir. Net rakam ocakta açıklanacak 6 aylık enflasyonla belli olacak.

TABAN MAAŞTA DÜZELTME OLABİLİR

Son yapılan düzenlemeyle emeklide taban maaş 3 bin 500 liraya çıkarıldı. Ocakta bu taban maaşta da enflasyonun üzerinde artış olması muhtemel. EYT, asgari ücret ve kamuda çalışan sözleşmeliye kadro gibi düzenlemeleri emekliye yapılacak ek zam takip edebilir.