Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "2023'ün mart ayı içinde inşallah Karadeniz gazını karada yakmış olacağız" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Dönmez, "Akdeniz'de 45-60 günlük süremiz var. Bu sürede sondajımızı tamamlayacağız. Keşif bulursak milletimizle müjdeyi paylaşacağız." dedi.

Dönmez, "(Akkuyu NGS) Proje takviminde bir aksamaya müsaade edemeyiz." ifadesinde bulundu.

Bakan Dönmez, "Karadeniz'in 2200 metre altında bir enerji üssü kuruyoruz. 120 kilometrelik derin deniz boru döşeme işlemi tamamladı. 50 kilometrelik kısım kaldı." diye konuştu.

Fatih Dönmez: “Türkiye’deki yapı stokunun önemli bir kısmı yalıtımsız, evlerimizi kışın daha fazla enerjiyle ısıtıyoruz” Fatih Dönmez: “Türkiye’deki yapı stokunun önemli bir kısmı yalıtımsız, evlerimizi kışın daha fazla enerjiyle ısıtıyoruz”

Dönmez, "Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğunda doğal gazda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim." açıklamasında bulundu.

Bakan Dönmez, "(Doğal gaz ödemelerinde ruble ile ticaret) Bu konu liderler arasında da teyit edildi. Transferlerde Türk lirasını da konuşuyoruz." dedi.

Dönmez, "Bugün itibarıyla Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi'nde doluluk oranımız yüzde 87. Hedefimiz eylülde tamamını doldurmak. Tuz gölü depolama tesisimiz tamamen dolu." diye konuştu.