Mahçubuz!

Bu günlerde herkes birbirine karşı öyle ya da böyle bir mahcubiyet duygusuyla yaşıyor sevgili dostum!

Sözünü yerine getirememenin yazı dilindeki adı oldu mahcubiyet! Kimsenin kimseye bakacak yüzü kalmadığı gibi söyleyecek sözü de yok! Sadece mesajlardaki cümlelerde kendisini ifade edebiliyor. Mahçup oldum demek açıkçası işin içinden çıkamıyorum sözümde duramıyorum çaresizim ya da koca bir güncel yalanlar dizisinden ibaret bir cümle ya da cümleler dizisi...

Herkes kendi sıkışıklığı içinde bocalayıp dururken aslında yarına dair bir ümit de görünmüyor...

Sözler anlamsız kalıyor; herkes kendi kabuğuna çekilmiş, kendi dünyasında varlıkla yokluk arasında bir yerlerde gidip gelmekle meşgul! Sadece geçmiş günlere hayıflanmakla ve keşkelerle meşgul! Veya bugünün sorumlusu olarak kendisi dışında herkesi görme ve suçlama eğiliminde yoluna devam ediyor.

Kimse yaşanılan veya yaşatılan şeylerden dolayı sorumluluk almadığı gibi bedel de ödemek istemiyor; sadece suçsuz iyiliksever insanlara çile çektirmekle günlerini gün ediyorlar. Nasıl olsa olan olmuş bitmiştir; durumlar ortada, işler bozuk, bana dokunma boşuna dercesine hayatını bir şekilde devam ettirmekte.

Alacakla borç  ödenmez sözünde olduğu gibi, alacaklarını alamayanların, borçlarını öteleme veya inkar etme gibi bir şansı da yok! Kendinden fedakarlık yaparak yol alan insanlar fakirleşmekte ve sıkıntılara duçar olmakta, sefil olup gitmekte...

Yaşanılan her iyilik karşıtı kötülük alışkanlığı iyilerin de merhametini yok etmekte, güven duygusunu dibe vurdurmakta...
Sen sen ol sevgili dostum; kimseyi para pul için konuşturma ve aşağılık bir muhabbetin konusu olma! Varsın gitsin paran pulun amma adamlığını da ayaklar altına alma!

Gün gelir devran döner, yaşarsan eğer tekrar doğrulup yoluna devam ederken, yanından geçtiklerine şöyle bir süzerek selam ver ve "rast gelsin, uğurlar olsun" diyerek onlara da sırtını dönme! Yol uzun ömür kısa sevgili dostum! Bir ömüre sığdırmak istediğin her ne varsa unut gitsin; bugünün güzelliğini keşfet ve yaşa; geçmişin karanlıklarından ve geleceğin kaygılarından kurtul kurtulabilirsen!

En nihayetinde zaman akıp gider ve yıllar sonra herkesin bir anlatacak ya da anlatılacak bir hikayesi elbette olacaktır! Sen hikaye anlatan olma! Varsın başkaları senin hikayenden dem vurup dursun! 
Velhasılı kelam sevgili dostum; zaman çok şeye gebedir; ne doğuracağını kimse bilemez...

Herkes kendi rotasında ve aklının derin kulvarlarında giderken, senin yolunun ne olacağını elbette bugün yapacakların belirleyecek...

Bir şeyler yaparsan olur, yapmazsan olacağına dair inancın  varsa da o inancı unut gitsin! Sen varsan her şey var; sen yoksan hiçbir şey yok!

Bizim aklımız bu kadar, gerisi Allah kerim!

YORUM EKLE

banner25

sanalbasin.com üyesidir