BİTCOİN NEDEN YÜKSELİYOR?

Dar bir bant aralığında ve düşük yüzdelerle primlenen kripto paralar tırmanışa başladı. Bitcoin’de son 24 satte artış yüzde 8’i bulurken, lider kripto para birimi sadece 1 haftada yatırımcısına yüzde 12 kazandırdı.

Ethereum 1400$’ı kırdı. Altcoinler’de de günlük yükselişler %10’ları aştı. Bazı altcoinlerde karlılık oranı yüzde 30'ları geçti.

24ETHEREUM NE KADAR OLDU

Bitcoin’in yıl başından bu yana yükselişi %10’u, Ethereum’un ise %20’leri buldu. Yükselişte FTX borsası için görülen davada şirket avukatının alacaklılara borçların ödenmesi için 5 milyar doların tahsil edildiği haberi etkili oldu. Yükselişin ardından kripto paraların toplam piyasa değeri tekrar 910 milyar dolar sınırına dayandı. Günlük hacim de 64 milyar dolar ile bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

34ABD ENFLASYONU BUGÜN AÇIKLANACAK

Ek olarak küresel piyasalar da destekleyiciydi. ABD Wall Street endeksleri günü %1’in üzerinde yükselişle kapattı. Salı günü FED Başkanı Powell’ın konuşmasında şahin sürprizler yapmaması ve FED başkan yardımcılarının enflasyon hakkında olumlu beklentileri piyasaları iki gündür destekliyor. Bugün ise haftanın en önemli majör verisi olan ABD enflasyonu açıklanacak. Beklenti ABD’de enflasyonun %7,1’den %6,5’e gerilemesi yönünde. Beklentilere paralel ve altındaki bir veri hali hazırda moralli olan kripto paraları desteklemeye devam edebilir.

44AMAZON AVAX ORTAKLIĞI

Amazon'un Amazon Web Services (AWS) hizmetinin büyük talep gören kripto para birimi Avalanche(AVAX) ile ortaklıklığını duyurması da kripto para dünyasında büyük yankı yarattı. Bu haberle AVAX'ın değer son 24 saatte yüzde 30'a yakın arttı.

Duyuruda, Avalanche  ve Amazon Web Services'ın blockchain teknolojisinin devletler ve kurumsallar tarafından benimsenmesini hızlandırmak için güçlerini birleştirdiği bilgisine yer verildi. Ayrıca AWS, bu ortaklığın ışığı altında Avalanche sisteminin altyapısını ve merkezi olmayan uygulama (dApp) ekosistemini de destekleyeceğini açıkladı.