Kripto kredi platformu Celcius piyasa koşullarını gerekçe göstererek tüm takas, transfer ve çekim işlemlerini askıya alma kararı aldı. BloombergHT'nin aktardığı şirket açıklamasında likiditeyi dengelemek için bu kararı aldığını belirtti.

ABD enflasyon verileri sonrası sıkılaşma fiyatlamalarının daha da artması kripto paraları da sert vurdu. Bitcoin Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Ethereum'da son 7 günde kayıp yüzde 30'a ulaştı. Haftanın ilk işlemlerinde Ethereum 1320 dolarlara kadar geriledi. Binance Coin, Cardano ve Solana'da yüzde 17'lik kayıp izlendi.

Bitcoin 25 bin dolara geriledi
Bitcoin haftaya 25 bin 510 dolardan başladı. Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyeyi gören Bitcoin'deki günlük kayıp bin doları buldu. 1354 dolara gerileyen Ethereum'un son bir haftadaki kaybı yüzde 30'a ulaştı. Binance Coin günlük yüzde 6,28'lik kayıpla 4 bin 130 dolara, Cardano ise yüzde 4'ük düşüşle 0,47 dolara geriledi.

Kripto para birimlerindeki sert dalgalanmada, yükselen enflasyon nedeniyle merkez bankalarının izlediği para politikaları etkili oluyor. ABD Merkez Bankası'nın (Fed), önümüzdeki üç toplantıda faiz artırması beklenirken, Avrupa Merkez Bankası da (ECB) temmuz ve eylül ayında faiz artışına gideceğini duyurmuştu.