KORAY AYDIN YENİ BİR OPERASYON YAŞAYACAK 
İYİ Parti'de Yavuz Ağıralioğlu'nun yeni Divan Başkanlığı listesinde görevlendirilmemesi, Teşkilatı Başkanı olarak görev yapan Koray Aydın'ın ise Siyasi İşler Başkanlığı'na kaydırılması siyaset gündeminde çok salladı. İYİ Parti cephesinden konuya ilişkin ilk açıklama İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’ndan geldi.  Bu tartışmanın yaşanmasının İYİ Partinin demokrasi anlayışından kaynaklanan bir durum olduğunu kaydeden Dervişoğlu, "Çünkü biz bu değişiklikleri sadece kongreden kongreye yapmıyoruz, performans ölçümü de nazara alınıyor bazı alanlarda. Ama iki yerde kamuoyu kenetleniyor, oysa bu başkanlık divanında birçok değişiklik yapıldı. İki kişiyi esas alarak bu tartışmaları yapmaya çalışıyorlar" dedi.

Hem Koray Aydın’ı hem de Yavuz Ağıralioğlu’na değerlerini vererek, imajlarının yıpranmasının önüne geçmeye çalıştı. Başarılı oldu mu olmadı mı orası tartışılır. Aldığımız duyumlara göre İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hem Yavuz Ağıraloğlu ile hemde Koray Aydın ile 2 saat görüşmüştü dün.. Toplantı olumlu geçmiş.. İYİ Parti koridorlarından gelen bir bilgi de Koray Aydın’ın fıtık ameliyatı olacakmış.. Yakın yakında küçük bir operasyon geçirecek. Geçmiş olsun şimdiden..

ŞÜKRÜ KULEYİN’E REFLEKS YAPTIK MANEVRASINI GÖRDÜK
İYİ Parti GİK Üyesi Şükrü Kuleyin, İYİ Parti’nin tam beyin kısmında olanları en yakın takip edenlerden biri. Kendisine ulaştık. Yine o bildik siyasi manevrasıyla cevap verdi. Bizde gazeteci refleksiyle hamle yaptık! “İYİ Parti’de her”şey yolunda yolunda olmayan. Ülkem izin gidişatıdır” dedi. Daha da ötesini sorduk! Daha detaylı sorular.. Ama yok aldırış etmedi. Ama şunu biliyoruz, olayın tam içinde ve yakından takip ediyor. Şu anda kapalı kutu gibi..

BU ZİYARETİ MAÇ SONRASI YAPACAKTINIZ!
Şükrü Kuleyin ile görüşmemizde bir de AK Parti Trabzon Milletvekilleri’nin Trabzonspor’u ziyaret etmesine değindi. Trabzonspor’u zor durumda bıraktıklarını söyledi. Kuleyin, “Başkalarına gerek yok ayağımıza biz kurşun sıkıyoruz.. Anlamsız ve gereksiz bir ziyaret önemli bir maç öncesi.. Gidin maçtan sonra ziyaret edin kardeşim.. Şampiyonluğumuza gölge düşürecek hareketlerden kaçının..Başarılı Başkan ve yönetimini zor durumda bırakmayın..Şimdi bizde yada CHP Karagümrük maçı öncesi vekilleri toplasak il başkanı ile kulübü ziyaret etsek ne dersiniz? Trabzonspor siyaset üstüdür.. Maç öncesi ve maç sonrası havaalanındaki tablo camiamızın büyüklüğünün ve heyacanının en büyük ispatı iken yapılan bu ziyaret çok absürt olmuştur.. Fırsat kollayan diğer takım taraftarın ağzına malzeme olmaya gerek yoktur.. Bu konuda herkesi hassas olmaya ve şampiyonluğumuza gölge düşürecek hareketlerden kaçınmaya davet ediyorum..”

TRABZON’DA MECLİS GÜNDEMİNDE EN SON NE OLDU?
Ortahsiar Belediyesi’nin meclis toplantısı yine hareketli geçti. Ortahisar Belediye Meclisi CHPli üyesi Cüneyt Zorlu’nun konuşması damga vurdu. 

ORBEL işçilerine hem toplu sözleşme farklarının hem de asgari ücret farklarının ödenmediğini ileri süren Zorlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in sözleşmeye attığı imzanın arkasında durmadığı dile getirerek, “ORBEL Şirketinde ve belediyemizde 1195 işçi statüsünde çalışıyor Temizlik, zabıta gibi çeşitli kadrolarda yer alıyor. Toplu Sözleşmeyle hak ettiklerini alamadıklarını ifade ediyorlar.
Bordrolarda bize getirdiler baktık araştırınca gerçekten Toplu sözleşme ile kazandıkları hakların verilmediğini tespit ettim. Toplu Sözleşme farklarını yansımadığı görüldü. Bu yıl uyulmayan toplu sözleşmeye geçen yıl uyulmuştu.
Verdiğiniz veya attığınız imzanın arkasında duramadığınız burada görülüyor.
Enflasyon farkının uygulanması gerekiyor. İşçiyi iki kez mağdur etmiş oldunuz. Hem asgari ücret farkını hem de enflasyon farkını uygulamadınız. Bu şekilde vermediğiniz için 6 bin 300 lira civarında oldu. Verseydiniz 7 bin 900 TL olacaktı.
Herkes ödeme güçlüğünü çekiyor. Bu vereceğiniz para bir evin kira parasıdır. 7 bin 900 TL’ye çıkması gerekiyor. Bu konuda müjdeli haberinizi bekliyoruz” demesi mecliste soğuk rüzgarlar estirdi.

AHMET METİN GENÇ İÇİME SİNDİREMEDİM NEDEN DEDİ? 
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de Cüneyt Zorlu’nun bu çıkışına soğuk kanlılıkla cevap verdi.

“Ben belediye başkanı olduğumda temizlik işçilerimiz 1100 TL alıyordu. O zaman TRABEL’den gelenler 1480 Lira alıyordu. Bunu tabiri caizse içime sindiremedim” diyen Başkan Genç,  şunları aktardı; “Temizlik işçilerimiz onların seviyesine çıkaracağız, azcık da olsa onlardan daha fazla almasını sağlayacağım. Evvela maaşları dengeledik. Ortahisar Belediyesinde asgari ücretten maaş alan olmadı. Az ya da çok hepsi asgari ücretin üstünde aldı. Şimdi yıl başında asgari ücret değişikliği ve orada ki bir kaç değişiklik.. Şubat ayında yürürlüğe girmesi gereken sözleşme. Burada bir tabiri caizse karmaşa oluştu. Yevmiyeler hemen asgari ücretin altında kaldığı için onu uygulayacak mıyız yoksa sözleşmeyi mi bekleyeceğiz. Bizim bağlı bulunduğumuz anayasa işçilerimizse sözleşmedir. Biz oradaki birincil artışı sözleşmeye bırakmadan, 4 bin 500 TL olan farkı 5 bin 400 TL’ye çıkardık. Bunu ben dedim uygulamak zorunda değildim. Sözleşmeyi bekleyebilirdik. Beklemeden uyguladık. Sendikamızla da istişare halinde olduk. Ya bu artış ile yasal yüzde 36 enflasyon uygulayacaktık, ya da sözleşmedeki 48’i uygulayacaktık. Doğru olan sözleşme hükmünü uygulama konusunda mutabık kaldık. Personelimizle 2 bin 800 TL iken 4 bin 500 veriyordum. Şu an asgari ücret 4 bin 200 TL biz en az 6 bin 300 veriyoruz. Sözleşmede personelimizin hakkı varsa hele de alın teri kurumadan onu ulaştırmak isteriz. Sözleşmenin uygulanması noktasında mutabık kaldık. 7 - 8 ay sonra bu sözleşmemiz de sona eriyor”

HAYAT PAHALILIĞI EN ÇOK TRABZON’U VURDU!
TÜİK tarafından dün açıklanan enflasyon oranı yüzde 61 oldu. İstatistiki Bölge Birimleri Tüketici Fiyat Endeksi sıralamasına göre enflasyonun en çok hissedildiği bölge Doğu Karadeniz Bölgesi oldu. Tüketici Fiyat Endeksindeki bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı yüzde 70, 93 oldu.

TÜİK tarafından Trabzon alt bölgesi olarak belirlenen Trabzon, Giresun ve Ordu’yu kapsayan Artvin, Giresun ve Ordu’yu kapsayan bölgede TÜFE’nin bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı yüzde 70 oldu. Türkiye’de ki diğer tüm bölgedelerden daha yüksek olan bu oran Doğu Karadeniz’in enflasyonu en çok hisseden bölge olduğunu ortaya koydu. Bir önceki aya göre Doğu Karadeniz yine ülkenin TÜFE oranında en çok artış yaşadığı bölge oldu. Doğu Karadeniz’de bir önceki aya göre TÜFE’deki artış yüzde 6,43 olarak belirlendi. On iki aylık ortalamalara göre TÜFE’deki değişim oranı yüzde 33,97 oldu. Bunun türkçe özeti şu.. Enflasyon bu bölgede ve özellikle Trabzon’da halkı inim inim inletiyor! Ayrıca Trabzon’da 2021 Kasım TÜİK verilerine göre 18-24 yaş aralığında ki gençler arasında işsizlik oranı %32. Yani üç gençten biri işsiz!

Buna karşı ne yapılacak? Ne gibi önlemler alınacak? AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu ne düşünüyor? Bakalım gündemde neler olacak. Yine buradan paylaşacağız..