TRABZON’DA GÜN İÇERİSİNDE KONUŞULDU

Trabzon Üniversitesi Rektörü Emin Aşıkkutlu’nın üniversitede yaptığı atamaların tartışması bitmeden şimdide makamını yeniletmesi gündem oldu. Sendika, “Yakışır rektörüme” diyerek gönderme yaptı.

Trabzon Üniversitesi Rektörü Emin Aşıkkutlu ile alakalı Sözcü’de çıkan haberin Trabzon’da yansımaların da haber kadar  epey sansasyonel olduğunu söyleyebiliriz. Gün içerisinde bu konuşuldu.

GAZETE HABERİ NASIL SUNDU?

Haberde;

"Rektörlükte 3 milyon 268 bin liralık banyolu tadilat

Trabzon Üniversitesi Rektörü Emin Aşıkkutlu, makamını yeniletiyor. 3 milyon 268 bin liraya mal olacak tadilatla rektörün makamına tuvalet ve banyo da yapılacak." başlığıyla sunarken, "Tasarruf genelgesi bürokratlara işlemedi. Trabzon Üniversitesi'nin rektörlük binasındaki 2 bin 500 metrekarelik alanda tadilat ve peyzaj işleri yaptırılacak. Belediyelere atanan kayyımların makama banyo merakına ise üniversitenin rektörü Emin Aşıkkutlu da katıldı." denildi.

TRABZONLU HANGİ FİRMAYA VERDİ MERAK EDİLDİ?

Daha önce dekanlık yaparken kendine özel tuvalet yaptırdığı iddia edilen Rektör, Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberinde çarpıcı bir haberle gündeme geldi.

Habere göre Trabzon Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı 27 Nisan 2021'de ihaleye çıkarak rektörlük binasında tadilat yaptıracağını duyurdu. İhaleye 11 firma teklif verdi, 17 Haziran 2021'de ise tadilat için Trabzonlu bir firmayla 3 milyon 268 bin TL'lik sözleşme imzalandı. Binadaki tadilat, inşaat imalatları, elektrik tesisatı ve mekanik tesisat olmak üzere üç ayrı bölümde yapılacak. Binanın çatısı ile pencere ve kapıları da yenilenecek. Bina içerisinde doğal granit kullanılacak, banyolardaki evyeler hilton tipi lavabolar ile değiştirilecek.

Aşıkkutlu'nun makam odasında ayrıca dinlenme odası da olacak. Rektörün oda kapılarının iç kısımları ise deri kapitone kaplı olacak. Rektör odasında ayrıca tuvalet ve banyo da bulunacak. Radyatörlerin üzerleri ahşapla dekoratif şekilde kapatılacak. Rektörün sekreteri, özel kalemi, şoförü, danışmanı ve yardımcılarının ayrı odaları bulunacak."

“REKTÖRÜME YAKIŞIR” DEDİ

Türk Eğitim Sen Trabzon 2. Nolu Şube Başkanı Metin İskenderoğlu, Rektörün bu haberinin kupürünü sosyal medya hesabından paylaşarak, ironiyle sitemkar rektöre gönderme yaptı. 

Metin İskenderoğlu, “Trabzon Üniversitesi’nin akademik ve idari personelinin fiziki ve çalışma ortamlarını iyileştirdikten, personelin özlük hakları sorununu çözdükten sonra, çalışanın mutlu huzurlu ve üretken olduğu bir üniversite ortamının olduğu yerde sayın Rektör’üme en iyisi yakışır” ifadelerini kullandı.

Metib İskenderoğlu'nun bu mesajı, üniversite koridorlarında, üniversitede 4-5 hocanın aynı odayı kullanması, çoğu bölümlerde fiziki şartların yerinde olmamasından dolayı personellerin sorunlar yaşamasını aslında vurgulamak istediği, rektöre eleştiriyi bu şekilde dile getirdiği kon uşulmaya başladı.