En yakın rakibi Elon Musk ile uzay yarışında rekabet içinde olan dünyanın en zengin iş adamı Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, uzaya çıkacağını duyurdu. Sosyal medyadan yapan Bezos, sahibi olduğu havacılık ve uzay araştırma şirketi Blue Origin'in ilk insanlı uzay uçuşunda uzay turisti olacak. 

JEFF BEZOS İLK MİLYARDER UZAY TURİSTİ OLACAK.

20 Temmuz'da gerçekleştirilecek olan uzay seyahatinde Bezos kardeşi ile birlikte uçacak. Bezos Instagram'dan yaptığı açıklamada, "5 yaşımdan beri uzaya gitmenin hayalini kuruyorum. 20 Temmuz'da kardeşimle birlikte yola çıkacağım. En iyi arkadaşımla birlikte en büyük macera" ifadelerini kullandı. Bezos, roket teknolojisinde bir yolculuk deneyimi yaşayan ilk milyarder olacak. 

ÜÇÜNCÜ KOLTUK 2.8 MİLYON DOLAR

Blue Origin'in New Shepard roketindeki üçüncü koltuk ise online müzayede ile açık artırmaya çıkarıldı. 12 Haziran'a kadar sürecek müzayedeye şimdiye kadar 143 ülkeden 6 bin kişi katıldı. Şu anki en yüksek teklif ise 2.8 milyon dolar seviyesinde. 

Toplam 10 dakika sürecek yolculukta, yolcular deniz seviyesinden 100 km yükseklikte bulunan ve Dünya atmosferi ile uzay arasındaki sınır olarak kabul edilen Karman Hattı'nın üzerinden geçecek. 

Öte yandan 30 Nisan 2001’de ABD’li milyoner Dennis Tito, Rus mekiği Soyuz ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitmişti. Tito, bu yolculuğu sayesinde “dünyanın ilk uzay turisti” unvanını almıştı.