İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 7 ay hapis ve siyasi yasak cezası verilmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor.

İmamoğlu’nun aldığı ceza sonrası İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte verdiği pozlar ve yaptıkları açıklamalar “altılı masa”nın cumhurbaşkanı adayı İmamoğlu mu olacak tartışmalarını başlatmıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Meral Akşener’in İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın adaylığı ile ilgili çıkışları için “Bir parti başka bir partinin içişlerine karışmamalı” demişti.

‘KEMAL BEY DE İSTANBUL’DA ADAY OLMUŞTU AMA KAZANAMAMIŞTI’

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu, Kılıçdaroğlu’nun uyarısının yanlış olduğunu savunarak, “Kemal Kılıçdaroğlu da İstanbul’da aday olmuştu ama kazanamamıştı.” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun Kılıçdaroğlu’nun ‘iç işlerimize karışma’ mesajına verdiği yanıt şöyle:

“Kazanacak aday vurgusuyla kazanacak 2 adayla ilgili değerlendirmeler, neden iç işlere müdahale olarak değerlendirilsin. İstanbul ve Ankara’da kazanan proje İYİ Parti’nin projesidir. Meral Hanım, İmamoğlu’na milletin iradesine sahip çıktı. İç işlerine karışma yorumları yanlış olur. Kemal Bey de İstanbul’da aday olmuştu ama kazanamamıştı. Bu isimler kazandılar, bizim projemiz tuttu. Denenmiş ve kazanmış kişilerle ilgili değerlendirmeleri iç işlerine karışmak olarak değerlendirmeleri iç işlerine karışmak olarak görmeyi sübjektif görüyorum. ‘Benimle misiniz’ demesindense ‘kiminle kazanılabilir’ demesi gerekiyordu. Akşener’in, Ekrem Bey ve Mansur Bey ismi olabilir demesinde de aynı motivasyon var.”