Irak’ta Koordinasyon Grubu’nun Muhammed Şiya el-Sudani’yi başbakan adayı göstermesine itiraz eden Mukteda Sadr liderliğindeki Sadr Grubu destekçileri, Yeşil Bölge’deki parlamento binasını bastı.

Irak’ta Şii lider Mukteda Sadr dışındaki bütün Şii tarafların çatısı altında toplandığı Koordinasyon Grubu’nun Muhammed Şiya el-Sudani’yi başbakan adayı göstermesine itiraz eden Sadr Grubu destekçisi yüzlerce kişi, öğlen saatlerinden başkent Bağdat’taki ünlü Tahrir Meydanı’nda toplandı.

Hükümet konakları ve yabancı misyonların yer aldığı korunaklı Yeşil Bölge’ye giden Cumhuriyet Köprüsü’nü geçen protestocular, bazı beton blokları yıkarak Yeşil Bölge’ye girerek parlamento binasını bastı.

Polis havaya ateş açtı

Kalabalık grubu dağıtmak için güvenlik güçleri, göz yaşartıcı gaz kullanırken, havaya ateş açtı.

Göstericilerin bölgeden çekilmeleri istendi

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de göstericilere seslenerek "kamu ve özel mallara zarar vermemelerini ve Yeşil Bölge'den derhal çekilmelerini" istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Ağustos’ta Zelenskiy ve Guterres ile Ukrayna’da bir araya gelecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Ağustos’ta Zelenskiy ve Guterres ile Ukrayna’da bir araya gelecek

Sudani Başbakan adayı olarak gösterildi

Irak'taki İran yanlısı Şii gruplar, başbakan adayı olarak Sudani'yi göstermişlerdi.

İHA'nın haberine göre, Yeşil Bölge’deki gerginliğin devam ettiği bildirildi.

irak_7704irak_4593