A Haber televizyonunda Memleket Meselesi adlı programda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Soylu, "bildirinin yayımlandığı gece sabaha kadar uyumayıp çalıştıklarını" belirtti.

Soylu, bildiriyi yayımlayan emekli amirallerle ilgili olarak, "CHP'ye üye olan 4, aileleriyle üye olan da yaklaşık 18 kişi var. Kimi kardeşi, kimi ablası, kimi oğlu, kimi kızı, aileleriyle beraber…Son 30 günde kimlerle irtibat kurdukları, hangi siyasi parti yoğunluklu irtibat kurdukları çok açık ve net" diye konuştu.

Hiçbir siyasi operasyon merkezi olamayan darbe olamayacağını belirten Soylu, "Hemen çıkarırsınız veya sonra çıkarırsınız ama darbelerin işbirliği içerisinde olduğu siyasi operasyon merkezleri vardır. 1960 darbesinin de siyasi operasyon merkezi CHP'dir. Bizatihi İsmet İnönü'dür. Buna itiraz edecek olanlar varsa kendi genel sekreterlerinin, milletvekillerinin anı kitaplarına baksınlar" ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, "Rekabeti korakor yapalım hep beraber, ne gerekiyorsa ortaya koyalım ama burada CHP bu meseleye sahip çıkıyorsa, bu meseleyi demokrasi adına savunanları küçümsüyorsa, bir oyun içinde olduğunu iddia ediyorsa bu tarihin bunlara herhangi bir ders vermediğinin en önemli delili olarak duracaktır" dedi.

Soylu, "Açıklamanın uluslararası bağlantısıyla" ilgili bir soruya ise birtakım tespitleri olduğu, "15 Temmuz'u çözdükleri gibi bunları da çözecekleri" yanıtını verdi.