Yeni tip  koronavirüs ( Kovid-19) salgınında Hindistan'da ortaya çıkan B.1.617 mutasyonu ülkede vaka ve can kaybında rekorların kırılmasına neden oluyor. İki haftadır günlük 300 binin üstünde vaka görüldüğü ülkede toplam vaka ve can kaybında yükseliş devam ediyor. Günlük vaka sayısı yine 400 bini, can kaybı ise 4 bini aştı.

HİNDİSTAN'DA ACI HEDEF! AĞUSTOS'A KADAR 1 MİLYON ÖLÜM

Hindistan'da dün 4 bin 187 kişinin yaşamını yitirmesiyle bugüne kadarki virüse bağlı en yüksek günlük can kaybı sayısı kayıtlara geçmişti. Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bugün de virüse bağlı 4 bin 92 ölüm kaydedildi. Vaka sayısı ise 403 bin 738 oldu.

Hindistan Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü, Ağustos ayına kadar 1 milyon Kovid-19 ölümü yaşanmasını bekliyor.

Uzmanlar, gerçek vaka ve ölü sayısının, belirtilenden çok daha yüksek olabileceği uyarısını yapmaya devam ediyor. Günlük olarak en fazla vaka ve ölüm kaydedilen ülke olan Hindistan'da toplam vaka sayısı 22 milyon 296 bin 414’e, toplam can kaybı sayısı 242 bin 362'ye ulaştı. Ülkede 3 milyon 736 bin 648 hastanın tedavisi sürüyor.

EYALETLER KENDİ BAŞININ ÇARESİNE BAKIYOR

Hindistan'da Modi hükümeti ekonomik endişeler nedeniyle ulusal kapanmaya yanaşmıyor. Bu nedenle eyalet yönetimleri kendi başlarına çeşitli kısıtlama kararları alıyor. Birçok eyalet sıkı tecritler uyguladı, diğerleri ise halkın hareketine kısıtlamalar getirdi, sinemaları, restoranları ve alışveriş merkezlerini kapattı.

Hindistan'ın güney eyaleti Tamil Nadu da yarın tam kapanmaya gidiyor. Kapanmanın 24 Mayıs'a kadar sürmesi bekleniyor.

Ülkede Başbakan Narendra Modi'ye, geçen yıl ilk dalgada uygulanana benzer bir ülke çapında tecrit ilan etmesi yönünde baskı artıyor.

AŞILAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan Hindistan'da aşılama kampanyasının başlatıldığı 16 Ocak'tan bu yana yaklaşık 169 milyon 440 bin doz aşı yapılsa da kampanya, henüz salgını durdurabilecek düzeye ulaşmadı.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi konumundaki Hindistan Serum Enstitüsünün (SII) Üst Yöneticisi (CEO) Adar Poonawalla, Financial Times gazetesine verdiği röportajda, aşı sıkıntısı olduğu ve bunun birkaç ay süreceği uyarısında bulunmuştu.

AstraZeneca firmasıyla üretim anlaşması bulunan ve Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Kovid-19 Aşıları Erişim Programı için de aşı üretmeyi taahhüt eden enstitünün acil iç talebine yanıt vermek zorunda olması dünyadaki aşı tedarikini de olumsuz etkileyebilir.

ABD, İngiltere, Almanya ve diğer ülkeler Hindistan'a ilaç, test kiti ve tıbbi oksijen yardımlarının yanı sıra aşı yapımında kullanılan maddelerin ihracını da yoğunlaştırdı.

ABD'nin Yeni Delhi Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dabiel B. Smith, ülkeye ulaştırılan aşı bileşenlerinin 20 milyon AstaZeneca aşısının üretilmesine yardımcı olacağını açıklamıştı.

SII Üst Yöneticisi Poonwalla, aşı üretiminde gerekli bazı ham maddeler için uygulanan ambargonun kaldırılması amacıyla ABD Başkanı Joe Biden'a çağrı yapmıştı.

ABD, aşı üretimini desteklemek için Kovid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarından feragat edilmesini gündeme getirmişti. Böyle bir adımın da Hindistan'daki aşı üretimini canlandıracağı tahmin ediliyor.