DEVA Partisi Trabzon Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Hatice Kahraman Ekşi sokak hayvanları hakkında “Kısırlaştırma seferberliği” çağrısında bulundu.

BUNA KİMSENİN HAKKI YOK!

Hatice Kahraman Ekşi  “Hayvan sevgisiyle büyümesini, merhametli bireyler olarak yetişmesini arzu ettiğimiz çocuklarımız toplu gezen köpeklerin saldırı korkusu nedeniyle travma yaşıyor. Buna kimsenin hakkı yok” dedi. 
“Belediyeler ipin ucunu kaçırdı. Sokaktaki hayvan sayısı hiç bu kadar kontrolsüz artış göstermemişti. Artan hayvan sayısı yanında yetersiz bakım merkezleri sebebiyle bugün yaşadığımız ortam oluştu. Bu umursamazlık nedeniyle insanlar sokağa çıkmaya, çocuklar okula gitmeye korkuyor. Bir çok ilçeden saldırı haberleri gelirken bir yandan da ''Kuduz'' korkusu ile aileler iyice tedirgin oluyor''

‘KISIRLAŞTIRMA İLE KONTROL ALTINA ALMAK ŞART’

Hatice Kahraman Ekşi sokakta hayvanların toplu şekilde dolandığını ve insanlara saldırdığını hatırlatırken “Derhal sokak hayvanlarını kısırlaştırma seferberliğine başlanması gerekiyor. Bu şart. Fakat bunun için iktidarın önce gerçeklerle yüzleşmesi lazım. Kısırlaştırmaların yapılacağı bakım evleri ise yetersiz. Büyük ilçelere bu konuda destek vererek bu merkezler kurulmalı.Hele bazı vatandaşlarımızın ''Çevre illerden başı boş köpek getiriliyor'' iddiası ise  korkunç yönetilmiş bir süreçle karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.”