Karadeniz’deki gerilim adres değiştirdi! Putin’den NATO filosu için gizli plan

Karadeniz'deki gerilim devam ederken merakla takip edilen ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya lideri Vladimir Putin'in görüşmesinin ardından ilk restleşmenin adresi belli oldu. Putin Akdeniz kıyısındaki Lazkiye'de bulunan deniz üssüne doğru ilerleyen NATO filosunun önüne geçmek için flaş bir hamlede bulundu. İşte detaylar…

Karadeniz’deki gerilim adres değiştirdi! Putin’den NATO filosu için gizli plan

ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya lideri Vladimir Putin'in tarihi buluşmasının ardından, NATO güçleri ile Rus ordusu arasında ilk restleşmenin adresi belli oldu.

Halihazırda NATO tatbikatlarının başını çeken İngiliz uçak gemisi HMS Queen Elizabeth Akdeniz'de seyrediyor, Karadeniz'de ise savaş gemilerine jetler katıldı.

İngiliz ordusu, Karadeniz'de bulunan HMS Defender savaş gemisi ve Hollanda'ya ait Everstsen gemisinin üstünde uçan Typhoon jetlerinin görüntüsünü resmi hesaplarından yayınladı.

Rus medyası ise, hafta içinde çok sayıda F-35 jetinin Karadeniz semalarında göründüğünü bildiriyor. Haberlere göre, Perşembe günü öğleden sonra iki F-35 radarlarda belirdi.

F-35 savaş uçaklarından birinin ABD ordusuna, diğerinin ise İngiltere'ye ait olduğunu aktaran yerel medya, İngiliz jetinin HMS Queen Elizabeth'ten havalandığını yazdı.

İngiliz ordusunun sosyal medya hesapları ayrıca, Karadeniz'de bulunan ABD savaş gemisi USS Laboon'la HMS Defender ve HNLMS Everstsen'in buluştuğu fotoğrafları da paylaştı.

AKDENİZ'E GEÇTİLER

Rus medyasında dikkat çeken bir başka haber ise, Akdeniz'de beklenen kapışma. Reuters haber ajansı, Cuma günü İstanbul Boğazı'ndan çok sayıda fotoğrafı dünyaya servis etti.

Fotoğraflarda, Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na giren ve Akdeniz'e doğru seyreden güdümlü füze taşıma kapasitesine sahip Amiral Essen fırkateyni ve diğer gemiler yer alıyordu.

Rus medyası, Putin'in Akdeniz kıyısındaki Lazkiye'de bulunan deniz üssüne doğru ilerleyen NATO filosunun önüne geçmek için söz konusu gemileri bölgeye gönderdiğini kaydetti.

İki kruvazör ve bir fırkateynden oluşan Rus savaş gemilerinin birkaç gün içinde Akdeniz'e ulaşması ve Suriye'deki Tartus Deniz Üssü'nün etrafına konuşlanması bekleniyor. Kruvazörlerden biri, güdümlü füze taşıyan Moskva.

GÖRÜNTÜ YAYINLANDI

Akdeniz'den Baltık Denizi'ne, Kuzey Kutbu'ndan Karadeniz'e her yerde karşı karşıya gelen Rusya ve NATO'nun kapışmasında, yeni görüntüler hafta içinde ortaya çıkmıştı. Son çeyrek yüzyılın en büyük tatbikatına girişen NATO, bir ayı aşkın süren Defender Europe 21'le kırmızı alarm verdirdiği Rusya lideri Vladimir Putin'e diş gösterdi.

Defender Europe 21 sürerken Baltık Denizi üzerinde yaşananların görüntüleri ise yaklaşık bir ay sonra ortaya çıktı ve tarihi bir karşılaşma olarak kayıtlara geçti.

Tatbikat için Estonya'ya iniş yapan İtalyan F-35 jetleri, Baltık Denizi üzerinde seyrederken Rusya savaş uçaklarını havalandırdı ve F-35'lerin önünü kesmeyi denedi.

Bir ay sonra yayınlanan görüntülerde, iki F-35'in yanında bir Su-30 savaş uçağının uçtuğu göze çarpıyor. Olay yaratan videonun kaydedildiği uçak ise, Rus An-12.

Rus savaş uçaklarının F-35'lere yaklaştığı yerin konumu, video kaydından yola çıkarak belirlendi. Buna göre, Estonya açıklarında gerçekleşen karşılaşma başkent Talin'e de hayli yakın bir konumda.

NATO savaş uçaklarıyla Rus jetleri özellikle 2020'nin başından bu yana sıklıkla havada kozlarını paylaşıyor. Geçen yıl Mart ayında Norveç'e ait F-35'ler ilk kez Rus jetlerinin önünü kesmek üzere havalanmıştı.

KARADENİZ ALEV TOPUNA DÖNDÜ

Nisan ayı başında Rusya'nın Kırım ve Ukrayna sınırına bir ordu yığması, Karadeniz'de savaş çanlarının çalmasına yol açmıştı. Karadeniz'e doğru ilerleyen iki ABD savaş gemisi, Başkan Joe Biden ile Rusya lideri Vladimir Putin'in telefon görüşmesinin ardından Ege Denizi'ne kadar gelip geri döndü.

İngiliz uçak gemisi Queen Elizabeth'in başını çektiği NATO donanması ise, Akdeniz'de Rusya'yı alarma geçirdi. Suriye'deki Tartus deniz üssüne doğru ilerleyen Queen Elizabeth'in yanında ABD savaş gemileri bulunuyor.

Yerel medyaya yansıyan haberlerde uçak gemisinden havalanan jetlerin Doğu Akdeniz'de Rus savaş gemisi veya denizaltısı aradığı ileri sürüldü, Hmeymim Hava Üssü'ne konuşlandırılan bombardıman uçakları hatırlatıldı.

Rusya, pistleri yenilenen Lazkiye'deki Hmeymim Hava Üssü'ne geçtiğimiz ay ilk kez Tu-22M3 bombardıman jetleri indirmiş ve söz konusu uçaklar Akdeniz üzerinde uçarak NATO'ya gözdağı vermişti.

NATO SINIRINA HİPERSONİK FÜZE

Yerel medya, NATO gemilerinin ilerleyişini 'Rus deniz üssüne doğru tehlikeli manevralar' başlığıyla sundu. Suriye'de Beşar Esad'ın yanında savaşa girerek Tartus ve Hmeymim üslerine yerleşen Rusya, iç savaş ülkesinde alev silahı TOS-2'yi test etti.
NATO ile Soğuk Savaş yıllarına dönen Rusya ayrıca, batı sınırlarına Kinjal hipersonik füze sistemini konuşlandırdı. Rus lider Putin, 2 bin kilometre menzili bulunan Kinjal'la ilk kez NATO'ya karşı hamle yapmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2021, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner25

sanalbasin.com üyesidir