Bir bu eksikti: Batı Nil Virüsü İstanbul'da

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından yapılan çalışmada, 8 karga ve bir saksağanda Batı Nil Virüsü'ne rastlandı.

Bir bu eksikti: Batı Nil Virüsü İstanbul'da

İstanbul’da Kovid-19 ve deniz salyasından sonra 'Batı Nil Virüsü' tespit edildi. Ateş, eklem ve kas ağrısı yapan virüs, İstanbul’da yapılan çalışmada kuşlarda da bulundu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi tarafından yaklaşık bir senedir ölü kuşlar üzerinde yürütülen çalışmada 24 karga ve 12 saksağanı inceledi. İncelenen 36 kuştan 8 kargada ve 1 saksağanda Batı Nil Virüsü’ne rastlandı. 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, yaptıkları çalışmaya ilişkin açıklamada bulundu.

Yılmaz şunları söyledi: “Kuşları sineklerin emmesiyle sineklere bulaşıyor. Sineklerde çoğalıyor, o şekilde bir bulaşması var. Biz de dedik kuşlar anlamlı bir rezervuar. Geçen sene kuş ölümleri bildirildi.

Özellikle karga ölümleri. Karga ölümleri üzerine gittik. Kargalardan örnekler topladık. 8 kargada Batı Nil Virüsü’nü saptadık şu anda. Halkımız ‘Kuşlardan direkt bana virüs bulaşıyor’ gibi algılamasın. Direkt kuşlardan virüs bulaşmıyor. Yine de ölü kuşlara özellikle çocukların açıp onların etleriyle oynayıp, sonra ağızlarına burunlarına götürmemeye dikkat etsinler. Kan yoluyla bulaşabiliyor. Elde çizik falan varsa o şekilde bulaşabilir. Ancak asıl bulaşma yolu sivrisineklerin kuşların kanını emmesiyle onlardan insanlara geçiyor. Karga, sığırcık ve saksağanlarda çok görülüyor.”

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2021, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner25

sanalbasin.com üyesidir