Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Bakan Koca, ''Sputnik aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya gelindi. Türkiye Sputnik aşısı için 50 milyon dozluk anlaşmayı imzaladı.'' dedi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine toplantısından tam kapanma kararı çıktı. Buna göre Türkiye genelinde uygulanacak kapanma 29 Nisan perşembe günü 19.00'da başlayıp 17 Mayıs saat 05.00'te sona erecek.

17 günlük tam kapanma öncesinde ise Koronavirüs Bilim Kurulu toplanma kararı aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında videokonferans üzerinden yapılacak toplantı saat 16.30'da başladı.

Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kameraların karşısına geçti.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Aşı tedariki önümüzdeki iki ay için güçleşiyor, ancak sonra aşı bolluğu yaşanması bekleniyor. Üretilen aşıların üretim kapasitesi de artıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde iki aşı kullanıma girdi. Üçüncü olarak ise Sputnik aşısının acil kullanım onayı için son aşamaya girildi ve tedarik için bir anlaşma da yapıldı. Türkiye Sputnik aşısından altı ay içinde 50 milyon doz almak için anlaşma imzaladı. Ayrıca bu aşının ülkemizde üretilmesi için de teknoloji transferi yapılacaktır.

BIONTECH AŞISINDA İKİ DOZ ARASI 6-8 HAFTA

Haizran ayı itibariylede Biontech aşısının teslim alınan miktarı 30 milyonu geçmiş olacak. Biontech aşısının iki dozunun uygulanması arasında sürenin 6-8 hafta olmasına karar verilmiştir. 

İSTANBUL'DA HİNDİSTAN VARYANTI 

Şu an ülkemizde en çok görülen mutasyon türü İngiltere varyantlıdır. Son olarak İstanbul'da beş vakamızda Hindistan varyantı gözlendi. 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2021, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

sanalbasin.com üyesidir