Kapanma göçü sorun yaratmaz!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, tam kapanma ile birlikte yaşanan göçe dair, "Sorun yaratmaz" dedi.

Kapanma göçü sorun yaratmaz!

Haberlobi/Haber Servisi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, tam kapanma ile birlikte yaşanan göçe dair açıklamalarda bulundu. Aydın, “Büyük bir göç gerçekleşti. Geçtiğimiz yılda vakaların yüzde 60’ı İstanbul’daydı. Sonra Anadolu’ya göç olunca orada da enfekte oldu. Bunu da bedelini güz döneminde ağır ödedik. Fakat o zaman ki göçte 17 günlük kısıtlama ve karantina söz konusu değildi. Alınan genelgeyle bugün kim nereye giderse gitsin 17 günlük tam izolasyona uymak zorunda.

17 GÜNLÜK TAM İZOLASYON

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, tam kapanma ile birlikte yaşanan göçe dair açıklamalarda bulundu. Aydın, “Büyük bir göç gerçekleşti. Geçtiğimiz yılda vakaların yüzde 60’ı İstanbul’daydı. Sonra Anadolu’ya göç olunca orada da enfekte oldu. Bunu da bedelini güz döneminde ağır ödedik. Fakat o zaman ki göçte 17 günlük kısıtlama ve karantina söz konusu değildi. Alınan genelgeyle bugün kim nereye giderse gitsin 17 günlük tam izolasyona uymak zorunda. Çünkü geçtiğimiz yıl gittiklerinde ki yaşam alanlarının ve sosyal aktivitelerin hiç birisine tam kapanma müsaade etmiyor.”  diye konuştu.

İZOLASYON SÖZ KONUSU

17 günlük tam kapanma sürecinin vaka artışına neden olmayacağını aktaran Aydın, “Bu görüntülerin avantaja dönebileceğini düşünüyorum. İstanbul’daki kalabalığı azaltmak isteyebilirsiniz. Bu sürecin bunu sağlayacağını düşünüyorum. Fakat bu kamu gözetlemesiyle sağlanır. Eğer Bodrum’daki 500 bin kişi geçtiğimiz yıldaki hayatını yaşar ve buna da kamu yönetimi göz yumarsa o zaman elbette geçen seneki tablo ortaya çıkar. Sadece Bodrum değil Anadolu’nun diğer yerlerine giden insanlarda izole olacaklardır. Yoğun tarafın seyrelmesi, seyrelen tarafta da 17 günlük tam sokağa çıkmanın getirdiği bir izolasyon imkanı söz konusu.” dedi.

AŞI TEDARİK SORUNU 

Aşı etkisinin uzamasının ve aşı tedarik probleminden dolayı iki doz aşı arasında ki sürenin uzatıldığını kaydeden Aydın, “İkinci dozun 6-8 hafta çıkarılması kararına diğer ülkelerdeki bu şekilde uygulamanın istenilen sonucun vermesinin etkisi var. Türkiye’de bunu örnek alıyor. Böylece kısa sürede çok aşı yapmak değil, çok insanı aşılmak amacına ulaşmış olacak. Daha önce böyle veri yoktu ve aşı imalatçısı da 4 hafta dediği için ona uyuldu. Fakat şuan ki tek doz aşının bile 3 ya da 4 ay boyunca yüzde 90 koruduğu ortaya koyuldu ve aşı tedarik sorunu olduğu için de uygulandı. Fakat aşı tedarik problemi olmasaydı Eylül ayına kadar değil, bir ya da iki ay içerisinde 50 milyonu aşılama ile kapanma ile elde ettiğimiz başarıyı sürdürebilirdik.” ifadelerine yer verdi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

sanalbasin.com üyesidir