Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu hakkında açılan davada karar verildi. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama nedeni ile Başkan Velioğlu hakkında Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama suçundan dava açılmıştı.

Başkan Velioğlu 12 Mart 2022’de sosyal medya hesabından, “İktidardan beslenen tayfanın paylaşımlarına bakıyorum da sürekli iftiralarla Ahmet Davutoğlu düşmanlığı yapıyorlar. İsrail Cumhurbaşkanına tek kelime etmeyen bu tayfanın bizi düşman bellemesi ne kadar doğru yolda olduğumuzun göstergesidir. Elbette ki Filistinlinin davasını satanlarla aynı yolda yürümeyecektik.

Elbette ki 15 Temmuz şehitlerini para uğruna yok sayanlarla aynı yolda yürümeyecektik. Elbette ki kamu malını çalanlarla yan yana olmayacaktık...” paylaşımında bulunmuştu. Kısa bir süre önce Cumhuriyet Savcılığı tarafından söz konusu paylaşım hakkında Velioğlu’nun ifadesine başvuruldu. 

TÜRKİYE CUMHURİYETİNE KARŞI SOMUT BİR İFADE YOK

Velioğlu’nun ifadesinin alınmasının ardından Asliye Mahkemesinde hakkında Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama suçundan dava açıldı. Basit yargılama usulü ile görülen dava kapsamında Velioğlu savunmasını yazılı olarak verdi.

Hakim ise ortada bir suç olduğuna kanaat getirdi ancak Türkiye Cumhuriyetine yönelik somut bir ifade olmadığı için beraat kararı verdi. Başkan Velioğlu konuya ilişkin, "Hakim ortada bir suç olduğunu ancak TCK 301'de adı geçen kurumlara yönelik olduğu konusunda bir açıklık olmadığı nedeniyle beraat kararı vermiş.

Kısaca hakim sosyal medya paylaşımımı ifade özgürlüğü veya siyasi eleştiri olarak yorumlamadı. Bu bile başlı başına bir hukuk skandalıdır." açıklamalarında bulundu.