FIFA, Ukrayna ve Rusya'da forma giyen yabancı oyuncular ile antrenörlere tanıdığı sözleşmeleri askıya alma hakkını, 30 Haziran 2023'e kadar uzattı.

Futbolun yönetim organı FIFA, Ukrayna'daki işgalden etkilenen yabancı oyuncuların sözleşmelerini Haziran 2023'e kadar askıya almalarına izin verdi.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Futbol Federasyonu Başkanı Andriy Pavelko, ülkedeki maçların güvenli bir şekilde devam ettirilmesi konusunda FIFA ve UEFA başkanlarıyla görüştü.

Ukrayna kulüpleriyle sözleşmeli yabancı oyuncular, işgalle birlikte ülkeden ayrıldı ve ligin yeniden başlaması durumunda geri dönüp dönmeyecekleri belirsizliğini koruyor.

1 sene daha uzatıldı
FIFA, yeni kararıyla oyuncuların ve teknik direktörlerin dönüşlerini erteleme kararı almalarına izin veriyor.

FIFA'nın açıkladığı karar şu şekilde:

Schalke 04'e transfer olan Maya Yoshida'dan Trabzonspor itirafı: 'Teklifi eşim bile bilmiyordu' Schalke 04'e transfer olan Maya Yoshida'dan Trabzonspor itirafı: 'Teklifi eşim bile bilmiyordu'

"Ukrayna ve Rusya federasyonlarına bağlı kulüpler, 30 Haziran'a kadar yabancı oyuncular ve antrenörler ile karşılıklı anlaşma sağlayamazsa bu oyuncular ve antrenörler, sözleşmelerini 30 Haziran 2023'e kadar askıya alma hakkına sahip olacaklar."