Fenerbahçe Genel Sekreteri Burak Kızılhan, sarı lacivertli kulübü 2022 yılı olağan mali genel kurulunda bir konuşma yaptı.

Sarı-lacivertlilerin 5 yıldızlı arma kullanımını tescillediklerini belirten Burak Kızılhan şöyle konuştu:

Kulübümüz 5 yıldızlı arma kullanımını hayata geçirdi ve armamız resmen tescillendi. 2020-2021 sezonunda TFF'ye yaptığımız başvuru hala cevaplanmadı. Biz artık beklemeyeceğiz ve her alanda 5 yıldızlı armayı kullanacağız.

Nedir bu 5 yıldız meselesi?

Türk futbolunda son dönemlerinde ilginç bir konu tartışılıyor. Şu ana kadar 19 şampiyonluğu bulunan ve dolayısıyla da 3 yıldızı bulunan Fenerbahçe, bir şampiyonluk daha kazanması halinde 4. yıldızı takacaktı.

Ancak şu anda sarı-lacivertliler 5. yıldızdan bahsediyor. Nedeni ne mi? İşte cevabı...

Trabzonspor'dan çifte operasyon: Takas gündemde Trabzonspor'dan çifte operasyon: Takas gündemde

Fenerbahçe, Süper Lig şampiyonluklarının 1959 yılından sonra değil ondan öncesinden sayılması gerektiğini ileri sürerek söz konusu tarihten önceki 9 şampiyonluğunun da "Ulusal Şampiyonluk" olarak değerlendirilmesini talep ediyor.

Talep kabul edilirse Fenerbahçe kısa yoldan 4. yıldızı ve 5. yıldızı göğsüne takmış olacak.

2 senedir TFF'den talebine yanıt alamayan sarı-lacivertliler sabırlarının tükendiğini belirterek, kendi kendilerine 5. yıldızı kullanacaklarını açıkladı.

Disiplin talimatları ne diyor?

Yıldız kullanımında TFF'nin talimatına göre her 5 şampiyonlukta 1 yıldız kullanılabiliyor. Yani Federasyon 1959 öncesi şampiyonlukları saymadığı sürece Fenerbahçe'nin logosunda 5 yıldızla maçlara çıkması mümkün değil.

TFF Disiplin yönetmeliği 46. maddesi, TFF talimatlarına aykırı hareketlerin karşılığında disiplin cezalarına hükmedileceğini öngörüyor.

Yani kısaca Fenerbahçe 5 yıldızlı logoyla çıkarsa disiplin talimatlarını hiçe saymış olacak ve bir takım cezalarla karşı karşıya kalacak.

Sık sık para cezası alacak

Bu durumda disiplin talimatının ihlal edilmesi nedeniyle önce ihtar verilir, sonra kınama, sonra tekrar ederse para cezası ve disiplin talimatındaki cezalar sırayla uygulanır. Bu da TFF ile Fenerbahçe'yi sık sık para cezası konusunda karşı karşıya getireceğe benziyor.

Öte yandan yayıncı kuruluş diğer basın yayın organlarının aksine TFF, 1959 öncesi şampiyonlukları kabul edene kadar 5 yıldızlı logoyu kullanamaz. Diğer basın organları (TFF ile bir bağı olmayan) ise Fenerbahçe'nin kendilerine bildirdiği logoyu kullanmakta özgürdür.