Gazeteci Fatih Altaylı, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Adbülkadir Selvi’nin “Sedat Peker’i kim kullanıyor?” başlıklı yazısına cevaben Haber Türk sitesindeki köşesinde bir yazı yazdı. Altaylı, son günlerde neden Sedat Peker hakkında bir yazı yazmadığına dair sorulan sorulara “Biz vakti zamanında bu köşede Sedat Peker ve benzerleri ile ilgili çok şey yazdık” şeklinde cevap verdi. 

Altaylı, Peker tarafından tehdit edildiğini ise şu sözlerle açıkladı; 

“Biz Peker’in ölüm tehditlerini sineye çekmeyip, hakkımızı mahkemelerde ararken bugün Sedat Peker’e sallayanlar için o ‘Ünlü işadamı Sedat Bey’ idi. İktidar partisi lehine mitingler düzenliyordu Rize’de. İktidar karşıtı olan kim varsa da alayını tehdit ediyordu kan banyoları ile. Adliye koridorlarında karşılıklı davamızı beklerken ben bir köşede ayakta dikiliyordum. Sedat Peker ise yanında onlarca adamı ile imza dağıtıyordu adalet dağıtılması beklenen yerde”

Altaylı ayrıca isim kullanmadan Abdülkadir Selvi’ye de cevap verdi. Selvi’ye ve diğer Hürriyet Gazetesi yazarlarına ‘amiral kayığının iktidara fazlasıyla yakın olduğunu her fırsatta vurgulayan yazarları’ şeklinde hitap eden Altaylı;

“Şimdi amiral kayığının iktidara fazlasıyla yakın olduğunu her fırsatta vurgulayan yazarları soruyor, ‘Sedat Peker’i kim kullanıyor?’ diye. Vallahi yakın zamana kadar sizinkiler kullanıyordu. Siz de “Sedat Bey” diyordunuz. Şimdi kim kullanıyor bilemem. Dediğiniz gibi Arap Emirlikleri de olabilir, FETÖ’cülükten içeri atılan işadamları da olabilir, herkes olabilir. Çünkü bunlar kullanışlıdır. Bunları bugün kullananlar görmez mi ki, dün kullananların aleyhine dönenler, yarın da bugün kullananların aleyhine döneceklerdir. Doğru olan bunları uzak tutmaktır, olmaları gereken yerde tutmaktır. Bakın görmüyor musunuz, dün iktidarın en has adamı Sedat Peker idi, şimdi iktidara sövüyor. Aynı günlerde iktidara sövüp, başbakanları tehdit edeni ise bugün iktidarı savunuyor. Yarın ne olacağını bu yüzden kimse bilemez. Böyle bir rezalette en iyisi hiç araya girmemektir. Çünkü aralarındaki meseleyi bilmemizin imkanı yoktur. Bildiğimiz ise şudur. Güçlü iktidarlar döneminde bu gibi organize suç örgütleri sinerler. İktidar zayıfladıkça hortlarlar. AK Parti iktidarının ilk yıllarına bakın, bir de bugüne bakın ne demek istediğimi anlarsınız” ifadelerini kullandı.

SELVİ NE DEMİŞTİ?

Selvi köşe yazısında, Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmede, Sedat Peker’in kasetleri üzerinden ülkenin 90’lı yıllara döndürülmek istendiğini konuştuklarını aktarmış, ardından şu satırlara yer vermişti;

“Hatırlarsanız o zaman Alaattin Çakıcı-Korkmaz Yiğit kasetleri üzerinden siyaset dizayn edilmeye çalışılmıştı. 90’lı yıllarda Meclis’te Çeteleri Araştırma Komisyonu kurulmuştu. Sadece Hakkâri’de 33 ayrı çete türü organize suç örgütü tespit edilmişti. AK Parti iktidarında ülke çetelerden temizlendi. Süleyman Soylu, sadece PKK’ya karşı değil, çetelere karşı da yürekli bir mücadele verdi. Sedat Peker’i yurtdışına kaçıran güç, onu konuşturarak iklimi değiştirmek istiyor”