Ekonomist İbrahim Kahveci, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun politika faizini Naci Ağbal'ın bıraktığı noktada 5. kez bırakmasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz söylemleriyle Kavcıoğlu'nun faiz kararlarıyla yüzde 19 enflasyon ve yüzde 19 faiz sarmalında sıkıştık diyen Kahveci, şu ifadeleri kullandı:

"Sıkıştık mı şimdi iki arada... Acaba hangi görüş etkili olacak ve o görüşe göre faiz kararı verilecek?

MB’nin dünkü diğer açıklaması ise Güney Kore ile yapılan swap anlaşmasıydı. 128 milyar dolar buhar olunca kapı kapı swap yapacak ülke arıyoruz. Kısaca dövize de çok sıkışmış durumdayız.

O kadar sıkıştık ki, göçmenleri ülkemizde tutarak AB ile göçmen finansını da yönetmeye çalışıyoruz. Göçmen başına sadaka dövize de ihtiyacımız var.

Hatta daha da ileri gidip, ABD ile aramızı iyi tutmak için Afganistan’da Mehmetçiği görevlendiriyoruz.
Anlayacağınız epey sıkıştık ey Millet...

Eski Hazine ve Maliye Bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'a da gönderme yapan İbrahim Kahveci, "YERLİ ve MİLLİ Bakan Berat Albayrak, kendi ülkemizde dahi lira ile borçlanma yerine, ABD Dolar’ını ve Avrupa Euro’sunu kullanmaya başlamıştı." dedi.

İşte Kahveci'nin o yazısı..

"YERLİ VE MİLLİ BAKAN GİDİNCE

Önceki akşam KRT TV’de Oğuz Demir yeniden hatırlattı. Aslında Dünya Gazetesi’nde Alaattin Aktaş yazısı üzerine bu hatırlatmayı yaptı.

Konu şu: 2001 krizinde ülkemize gelen HAİN IMF bize yurtiçi borçlanmamızda ABD Doları ve Avrupa Euro’sunu yasaklamıştı. IMF bize kısaca «kendi ülkenizde kendi vatandaşlarınızdan kendi paranızla borçlanın, liranın itibarını artırın” demişti.

İşte bu hain IMF planını YERLİ ve MİLLİ Bakan Berat Albayrak yıkmış ve kendi ülkemizde dahi lira ile borçlanma yerine, ABD Dolar’ını ve Avrupa Euro’sunu kullanmaya başlamıştı.

Meydanlarda kendilerini YERLİ ve MİLLİ söylemlerle ifade edenlerin icraatlarının tam tersi olması bizi şaşırttı mı?

Elbette hayır...

Aslında YERLİ ve MİLLİ söyleminin arkasında tam tersi faaliyetlerin olduğunu Hazine garantili işlerden de biliyoruz.

Yurtiçi ve betona dayalı köprüler, yollar hep ABD Doları ve Avrupa Euro’su üzerinden garantilenmişti. Hatta o ülkelerin enflasyon oranları dahi hesaba katılmıştı.

Bir de tahkim işi var tabii. Mesela Hazine garantili Şehir hastanelerinin Tahkim belgelerine Londra üzerinden ulaşan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin bazı rakamları bulabilmişti.

Türkiye’de vermiyorlar bu bilgileri; ticari sırmış...

Garantiler Dolar ve Euro

Tahkimler ise Londra...

Ama Türkiye’de meydanlar YERLİ ve MİLLİ sözleri ile inletiliyor. O başka tabii.."