Geçtiğimiz hafta Fed'in faiz kararını açıklamasının ardından piyasalar hareketlendi. Amerikan Merkez Bankası, faizleri 75 baz puan artırarak yüzde 3,25'e yükseltti. Önemli merkez bankalarının da faiz artışına gitmesiyle beraber dolar, değer artışına devam etti.

DOLAR ENDEKSİNDE 20 YIL SONRA BİR İLK
Diğer yandan resesyon endişelerinin artması dünya ekonomisinde yaşanan daralma, dolara olan talebin artmasına neden oldu. Talep artışı ile beraber dolar değerine değer katarak yeni haftaya merhaba dedi. Bu gelişmelerin ardından dolar endeksi 20 yıl sonra ilk kez 112'yi aşarak rekor kırdı. Enerji krizinin sterlin ve euroyu baskılaması da doların yükselmesine neden oldu.

DOLAR SERT YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR
Pazartesi sabah saatleri itibariyle değerli dolar 18,44 liradan işlem görmeye başladı. Dolar geçtiğimiz haftayı 18,40 liradan kapatmıştı. Enerji piyasalarındaki sorunlar, Rus-Ukrayna Savaşı'nın devam etmesi, Avrupa Bölgesinde yaşanan ekonomik daralmanın doların artışını tetikleyeceği düşünülüyor.

STERLİNE KARŞI SON 37 YILIN REKORUNU KIRDI
Diğer yandan dolar, sterline karşı son 37 yılın rekorunu kırdı. Sterlinde ağır kaybın ardından sterlin/dolar paritesi de 1,1150 ile 37 yılın en düşük seviyesine geldi.