ABD Başkanı Joe Biden’in doktoru Kevin O'Connor, Biden’a göğsündeki bir lezyon için 16 Şubat’ta yapılan biyopsinin sonucunu açıkladı. Doktor O'Connor, biyopsiyle alınan lezyonun “bazal hücreli karsinom” adı verilen bir cilt kanseri türü olduğunu belirterek, “Tüm kanserli doku başarıyla alındı. Daha fazla tedaviye gerek yok" ifadelerini kullandı.

O'Connor, bazal hücreli karsinom lezyonlarının yayılma veya metastaz yapma eğiliminde olmadığını vurguladı. Söz konusu lezyonların boyut olarak büyüme potansiyeline sahip olduğunu aktaran O’Connor, Biden’a biyopsi yapılan bölgesinin ise iyileştiğini kaydetti. O’Connor, rutin kontrol kapsamında Biden'ın durumunun takip edileceğini ifade etti.

SAĞLIK RAPORU 17 ŞUBAT'TA AÇIKLANDI

ABD’de başkanlık görevini tam olarak yerine getirip getiremeyeceğine yönelik iddialarla sık sık gündeme gelen 80 yaşındaki Joe Biden’ın sağlık raporu 17 Şubat’ta kamuoyuyla paylaşılmıştı. Doktor Kevin O'Connor, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nde yapılan muayenenin ardından raporunda Biden için “Başkanlık, başkomutanlık, devlet başkanlığı gibi görevlerini yerine getirmeye uygun” ifadelerini kullanmıştı.

20 ŞUBAT'TA UKRAYNA'YA UÇTU

Fransa’da hükümet geri adım atmıyor Fransa’da hükümet geri adım atmıyor

ABD lideri Joe Biden büyük bir sürpriz yaparak Kiev'e gitti. Başkan Biden'ın işgalin yıldönümünde Ukrayna'nın batı komşusu Polonya'yı ziyaret edeceği duyurulmuştu. Ancak hiç kimseye haber vermeden Kiev'e giden Biden'ın ziyaretini, uluslararası haber ajansları ve yayın kuruluşları 'son dakika' koduyla duyurdu. Burada Zelenskiy ile önemli temaslarda bulunan Biden daha sonra ülkeden ayrıldı.

2024'DE ADAY OLABİLİR

Biden'a göğsündeki bir lezyon için biyopsi yapıldığını söyleyen Kevin O'Connor, henüz sonuçlarının çıkmadığını belirtmişti. O'Connor, son derece detaylı bir nörolojik muayeneden geçirilen Biden’ın, parkinson gibi nörolojik bir hastalığı bulunmadığını vurgulamıştı. ABD tarihinin en yaşlı başkanı olma unvanına sahip Biden, ikinci dönem için 2024'te aday olabileceğinin sinyallerini vermişti.