Dünya genelinde oldukça yaygın olan mavi bayrak statüsünden Trabzon bu sene de mahrum kaldı. Geçmiş yıllarda bu statüye sahip olan şehir uzun yıllardır bu konu hakkında bir gelişme göstermiyor. Dünyanın ve Türkiye’nin pek çok şehrinde plajların ve marinaların sahip olduğu mavi bayrak statüsünün Trabzon’a katacağı değer göz ardı ediliyor.

Türkiye’de durum

Türkiye dünyanın en çok mavi bayrak kazanan 3. ülkesi konumundadır. Bu konumda olmasına rağmen denizlerin tam korunamaması ve temiz tutulmaması sorunuyla çok sık karşılaşmaktadır. Türkiye’de toplamda 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatın mavi bayrağı vardır. Ülke sıralamasında ise ilk sırayı İspanya ikinci sırayı ise Yunanistan almaktadır. Ülkemizde en çok mavi bayrak sahibi şehir ise Antalya olmuştur.

Trabzon kaybetti!

En son 2003 senesinde bu hakka sahip olan şehir daha sonra her şartı karşılayamadığı için kaybetmişti. Sürmene’de bir plaja verilen mavi bayrak hakkı çok uzun yıllar geçmeden alınmıştı. Ardından belediyenin bu konu hakkında bir çalışması veya iyileştirmesi gerçekleşmedi. Deniz kenti olan Trabzon’un mavi bayraklı plajı olmaması turizm açısından kente kaybettiriyor.

Sadece Ordu'da var

Doğu Karadeniz sahil şeridi boyunca sadece Ordu ilinin iki adet mavi bayrağı var. Doğu Karadeniz’in bu noktada eksik olmasının sebebi olarak ise vatandaş Karadeniz Sahil yolunu suçluyor. Artan deniz dolgusu alanı ise sahillerin kullanım alanı dışına çıkması ise Karadeniz’in mavi bayrak alma şansını azaltıyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ise mavi bayrak konusunun üzerinde bir çalışma göstermedi.

Mavi Bayrak nedir?

Mavi Bayrak genel tanımıyla çevrenin ekolojinin korunmasıdır. Deniz suyunun kontrol altına alması, suların temizliği ve çevre bilincinin yaygınlaştırılmasını amaçlayan mavi bayrak bir tür çevre ödülüdür. Plajlara ve marinalara verilen bu ödül o bölgenin temizliğini temsil etmektedir.

Ayşe Nur Seymen / Kuzey Ekspres