Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı seçiminde radyo ve televizyonda propaganda yapacak cumhurbaşkanı adaylarına, kendilerini tanıtmak ve programlarını, yapacakları işleri anlatmak için, 10 dakikayı geçmemek kaydıyla iki kez konuşma hakkı verileceğine karar kıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre; propaganda süresinin yarısını aşmamak üzere propagandalarının görüntülü olarak verilebileceğini ve suç teşkil edilecek görüntülere yer verilemeyeceği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı adaylarının radyo ve televizyonda yayınlanacak propaganda konuşmalarının TRT tarafından önceden duyurulacağı da belirtildi.

Açıklamaya göre Cumhurbaşkanı adaylarının TRT’deki konuşma sırası için 27 Nisan’da kura çekilecek.

Adayların, “konuşma ve görüntülü propaganda” hakkı için bir günde en fazla kullanabileceği konuşma süresi 10 dakika olacak. Adayların 7-13 Mayıs 2023 tarihleri arasında yapacakları konuşmaların toplam süresi en fazla 20 dakika olacak.

Adaylar propaganda haklarını TRT’nin birden fazla kanalına dağıtabilecek.Özel radyo ve televizyonlarda adayların propaganda konuşmaları TRT’de uygulanan usul ve esaslara göre yapılacak. Bu yayınlardan ulusal nitelikte olanlar YSK tarafından, yerel kanal ve radyolar ise İl Seçim Kurulları tarafından denetlenecek.