Citroen tarafından 2020 yılında tanıtılan iki kişilik mini elektrikli araç Ami, Aralık 2021'den bu yana ülkemizde olmasına rağmen sadece kurumsal müşterilere satılıyordu.

Fransızca 'Arkadaş' anlamına gelen Ami'yi artık ülkemizde herkes satın alabilecek. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte mobilite ihtiyacına elektrikli ve kolay bir çözüm sunan Ami, online satış yoluyla müşterilerle buluştu.

B1 ehliyet şartı var
Fransa'da B sınıfı ehliyet gerektirmeyen araç için 14 yaşını doldurmuş olmak yetiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde bu yaş 16'ya çıkıyor. Türkiye'de ise kullanım için B1 ehliyet şartı istenecek. Yüzde 100 elektrikli olan Ami'nin azami hızı 50 kilometre/saat.

İç mekanı oldukça sade ve basit tasarlanan Ami, rahat ve kolay bir kullanım amaçlıyor. 5.5 kWh kapasiteli lityum iyon bataryasıyla menzili 70 kilometre.

Dört tekerlekli motorlu bisiklet sınıfına giren Citroen Ami'nin otoyol ve köprüleri, İstanbul'daki Avrasya Tüneli'ni kullanması yasak

Citroen Ami Türkiye fiyatı
Türkiye'nin en ucuz otomobili olarak satışa çıkan Citroen Ami, 219 bin TL'den başlayan fiyatlarla ülkemizdeki müşterilerle buluşacak. Öte yandan, araçtan motorlu taşıtlar vergisi (MTV) de alınmayacak.