Haberlobi - Haber Servisi - Özel Haber // CHP Ortahisar Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Ortahisar Belediyesi Meclis toplantısında AK Partili eski Bakan Mehmet Cahit Turan’a kıyak geçildiğini, ruhsatsız kaçak bina inşaa ettiğini iddia etmişti. Trabzon'un Ortahisar ilçesi Kavala mahallesindeki binayı kameralarımıza gösteren Cüneyt Zorlu şu ifadeleri kullandı:

"Bu bina ile ilgili bize bir talep gelmişti. Bu yedi katlı bina ile ilgili sosyal tesis yapılmak istendi. Bu yerin emsalinin 1,20 olması istendi. Tüm Trabzon'da emsal 1 istenirken neden burada 1,20 isteniyor? 'Burada Cahit Turan hayır işi yapmak istiyor' demişlerdi. Buranın metrekaresinin arttırarak birkaç sosyal tesis daha bu haktan faydalandığı zaman ben 'tamam' dedim. Geçenlerde buradaki fırına uğradığımda buranın temeli atılmıştı; aradan bir ay geçtikten sonra geldiğimde binanın 7 katı bitmiş. Yangından mal kaçırır gibi bitirmişler. Ruhsatı var mı diye araştırdığımda ruhsatın olmadığını öğrendim. Binanın tamamı kaçak. Lise inşaatı ile beraber araya köprü ile birbirlerine bağlamışlar. Yani resmi bina ile kaçak binayı birbirine bağlamışlar. Bir gariban bir kat bina attı diye 48 bin lira ceza kestiler. Sayın bakana henüz bir ceza uygulanmadı."

Ne olmuştu?

CHP Ortahisar Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Ortahisar Belediyesi Meclis toplantısında AK Partili eski Bakan Mehmet Cahit Turan’a kıyak geçildiğini, ruhsatsız kaçak bina inşaa ettiğini iddia etmiş; gerilen ortam bir anda sessizliğe bürünmüştü. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’ten açıklama isteyen Zorlu, bir vatandaşa ufak bir kazıdan dolayı ceza kesildiğini ama halen daha eski bakanın kaçak binasına ceza kesilmediğini hatta korunduğunu ima etti.

Cüneyt Zorlu meclis oturumundaki konuşmasında şunları kaydetmişti; “Kasım ayı meclisinde yapı kontrol birimimize bazı şikayetler gelmişti ben bunları söylemiştim. Çok şikayetler geliyor bu konuda.. 2 isim vererek iki konuyu burada söyleyeceğim. Birim amirleri cevap verirlerse memnun olurum.  Birincisi Bahçecik Mahallesi 513 45 parselde engelli Galip Birinci adlı vatandaşımızın bir şikayeti vardı. O’na vurulan bir ceza vardı. Ruhsatlı evinin önünde müştemilat yapıyordu. Burda bir kazı çıktı. Bu kazıyla hemen evinin önünde yüksek duvarın altında cep olarak adlandıracağımız  yol kenarına bu dolduruluyor. Komşusu tarafından şikayet ediliyor. Şikayet sonucunda taşerona yaptırmıştı burayı. Galip Birinci arkadaşımızda cezayı taşeron yediğinden bunu ben yaptırdım ben cezayı ödeyeceğim. Encümen kararıyla cezayı kesiyorsunuz. 4 bin 600 lira gibi bir ceza vuruluyor. Ceza nedeniyle benden yardım istedi. Bende sayın encümen Başkanımız Ufuk beyi (Ufuk Hoş) 1 yıldır arayıp rica etmeme rağmen önce bana ‘cüzi bir miktara indireceğini, yardım edeceğini’ söyledi. Ama geçen ay bunun imkanı olmadığını söyledi. 

Emsal ısrarla yüksek istendi
Şimdi size başka bir örnek veriyorum. Kavala’da bir parselde emsalin bir 20 olması isteniyordu. Israrla istenince dikkatimi çekti. Çünkü sosyal tesis alanı normalde birdir. Burası Ulaştırma eski Bakanı Mehmet Cahit Turan’ındır. Parsellerin birinde özel lise inşaatı yapılıyor, ruhsatı alınmış. Ama yanında emsal artışı için gelen parsel bir olan emsalin bir 20 olması istenmişti. İtiraz etmiştim ben. Daha sonra arkadaşlar buna bir çözüm bulmuş..  Belli bir metre kareden fazla olması şartıyla beraber bu ve bunun gibi 7-8 tane yer var bunlara izin verelim denmiştir. Belli bir dönem üzerinde olduğundan sisteme oturtulmuştu. 

7 katlı bina çıkmışlar
Bende halkın yararı var sosyal tesis alanı diye buna izin vermiştim. Buna ne yapılıyor diye oraya gittim 202’ye 50 nolu parselde Kavala’da hemen lise inşaatının yanında temel atılmış. Sonra tekrar gidip baktım 7 katlı bina yerinde çıkmışlar. Burasının ruhsatsız olduğunu biliyorum. Arkadaşlar açıklamasını yaparlar. 1 - 1,5 ay içerisinde 7 katlı binayı yerine dikmişler. Bazı sorularım var. 

Beton numunelerini kim aldı?
202 ada 50 parselde ki sosyal tesisin ruhsatı var mı? Ben olmadığını biliyorum, cevabını bekliyorum. Varsa yapı denetim firması hangi firmadır? Beton numuneleri alınmış mıdır? Bu vatandaş imar izni 4 kat olan yere nasıl 7 kat yapabilmiştir? Etrafında 7 metre ve 10 metre genişliğinde 2 yol vardır. Bilindiği gibi 10 metre genişliğinde olan yoldan kot alması gerekirken 7 metrelik yoldan kime güvenerek nasıl kot almıştır ve 7 katlı bina yapabilmiştir? Aynı kişiye ait olan ilim vakfı lisesi ruhsatlı iken nasıl oluyor da merdiven ve köprüyle bir başka parselde binaya bağlanabiliyor? Liseyle beraber bu kaçak binaya bağlandı? Buna herhangi bir ceza uygulandı mı? Bu binayı yapanları savcılığa verecek misiniz? Mescit işleyerek ruhsat almaya çalışıyor… Bir engelliye ceza verdiniz. Sırf bu nedenle cezasını vurdunuz şimdi buna ne yapacaksınız?

CHP'li Cüneyt Zorlu'nun Ortahisar Belediye Meclisi'ndeki konuşması: