Trabzon’un önemli yatırımlarından Güney Çevre Yolu projesinde ilk gündeme geldiği 1997 yılından itibaren bir adım atılmadığını belirten CHPli Trabzon Milletvekili adayları, göstermelik bir tören yaparak AK Parti’ye gönderme yaptı.

İlk etapta Akçaabat-Darıca-Yıldızlı arası 16 km’lik güzergâh için 1 Mayıs’ta temel atma töreni hazırlığı yapılırken muhalefet parti milletvekili adayları mizansen eylemle tepki gösterdi. 

CHP Trabzon milletvekili adayları, temelin atılacağı Akçaabat Mersin’de ellerine kazma-kürek alarak iktidara “Artık zahmet etmesinler” diyerek projenin temsili temelini attı. Temel atma törenine CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, vekil adaylarından Sibel Suiçmez, Musa Hacıoğlu, Mustafa Erdi Çakır, CHP Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Bak ve Belediye Meclis Üyesi Tuncay Demirci katıldı.

68bd34f1-113f-45d1-899c-5126519ea72f

'SEÇİM DÖNEMİNDE HATIRLADILAR'

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Güney Çevre Yolu Trabzon için çok kıymetli, olmazsa olmaz. 5 yıldır parlamentoda görev yapan bir milletvekiliyim, bütün Ulaştırma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde gündeme getirdim ama bir arpa boyu yol alamadığım çok önemli bir mesele. Bugün Trabzon kent içi trafiğine baktığımız zaman bir keşmekeşlik var. Güney Çevre Yolu çok önemli, çok elzem, bir an önce yapılması gereken bir proje. Fakat 21 yıldır iktidarda bulunan AKP, bugüne kadar bir adım atmadı. 1998 yılında Eyüp Aşık tarafından projelendirilmiş, ihalesi yapılmış ve ödeneği bile çıkartılmıştı. AKP iktidarı bu hazır projeyi 21 yıldır tozlu raflarda bekletti. Trabzonlular iyi biliyor her seçim döneminde bu projeyi gündeme getirdiler, yapma sözü verdiler. Şimdi yine bir seçim döneminde Güney Çevre Yolu'nu hatırladılar.” ifadelerini kullandı.

'SADECE KÂĞIT ÜZERİNDE'

Yatırım programına alınmadan alelacele kazı işlemlerinin başlamasına tepki gösteren Kaya, “Burada bir kazı ve dolgu işlemi yapılıyor. Yer sahibiyle konuştuk, kamulaştırma yapılmamış, vatandaşa para ödenmemiş. Sadece kâğıt üzerinde bir proje var. Yatırım programına baktım, orada da görünmüyor. İhalesi yapılmış mı, o da yapılmamış. Bu milletle artık dalga geçmesinler. Trabzonluyla resmen dalga geçiyorlar. Şimdi gelip burada temel atma töreni yapacaklar ve bizlere ‘Güney Çevre Yolu'na başladık' diye yutturmaya çalışacaklar. Devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan bir davranıştır bu” diye konuştu.

97042a6c-e20e-4c3d-8adf-3a0a1441ec3f

'BAKANKEN YAPAMADI'

Hatay’ın Defne ilçesinde hastanenin temel atma törenini hatırlatan Kaya, “Buradaki durum Defne'den daha vahim. Kamulaştırma yapılmamış, ihale edilmemiş, işin projesi var mı yok mu belli değil. Trabzon'un aklıyla alay ediyorlar” diyerek Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu'na şöyle seslendi, “Siz bakanken bu kadar kudret imkân elinizdeyken hiçbir şey yapmadınız, şimdi milletvekili adayı olarak gelip burada temel atıyorsunuz. Ben olsam utanırım. Bu duruma düşmem” dedi.

'BÜTÇE YOK, İHALE YOK'

CHP Trabzon 1. Sıra Milletvekili Adayı Sibel Suiçmez, “Şu anda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’nun sizleri 1 Mayısta temel atma töreni için çağırdığı alandayız. Arkadaşlarla birlikte temel atma töreninden önce yerine getirilmesi gereken konuları araştırdık. Gördük ki iktidar bu projeyi bu dönem için yatırım programına almamış. İhalesini yapmamış. Bütçesini hazırlamamış ve kamulaştırmalara da başlamamıştır. Bu iktidara göre temel atma töreninden önce hiçbir şey yapılması gerekmiyormuş. Bu nedenle biz de arkadaşlarla birlikte karar verdik, Akçaabat İlçe Başkanımız, Belediye Meclis Üyemiz ve adaylarımızla birlikte temel atma törenini yapmak istedik. Adil Bey’in de bir daha zahmet etmesine temel atmasına gerek kalmadı, Trabzon ve Bölgemiz için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

CHP 4.sıra Milletvekili Adayı Musa Hacıoğlu, “Onlar vaat veriyor, temeli biz atıyoruz. Yatırım anlayışları bozuk. Her şeyleri seçime endeksli. Madem plansız, projesiz, bütçesiz, kamulaştırmasız temel atılabiliyor. Sayın Bakan yorulmasın, Güney Çevre Yolu’nun temelini biz attık” açıklamalarında bulundu. 

'İZAHI OLMAYAN ŞEYLERİN MİZAHI OLUR'

CHP 5.sıra Milletvekili Adayı İlker Akıncı, “Güney Çevre Yolu, yatırım programında yok. Bütçesi yok! İhalesi yok! Kamulaştırması yok! Madem bunlar olmadan temel atılabiliyor, temeli biz atalım dedik. İzahı olmayan şeylerin mizahı olur.” dedi.

'GÖZ BOYAMAK İÇİN TEMEL ATACAKLAR'

CHP 6.sıra Milletvekili Adayı Mustafa Erdi Çakır ise “Ortada sadece proje var. Proje açıklanır ardından belli çalışmalar yapılır. Bunlar yapım ihalesine çıkmadılar. İhale yapılmamış bir işin temelini atmak ihaleye fesat karıştırmaktır. Hatırlayın Trabzon’da kaç yatırımın ihalesi iptal edilip yeniden ihale edildiğini. Büyük kamu zararlarının oluştuğunu… Şimdi seçimi kaybedeceklerini anladılar. Göz boyamak için temel atacaklar. Trabzon’da daha bir çok proje ve yatırım yapılmayı bekliyor. Her ne kadar temeli atılıyormuş gibi gösterseler de biz bu projenin devamını getirip bitireceklerine inanmıyoruz.” şeklinde belirtti.