Hastalıktan korunmanın en önemli kurallarından birisi bağışıklığın olabildiğince güçlü tutulmasını sağlamaktır. Bu nedenle öncelikli olarak hastalanmadan önce koruyucu önlemler alınmalıdır. Özellikle kış aylarında hastalıklardan koruyan en önemli besin maddelerinden birisi pekmez iken diğeri ise C vitamini deposu limondur. Peki bu iki mucize besinin birleştiğinde tam bir hastalık savar olduğunu biliyor muydunuz? Gelin hep birlikte bu mucize karışımın faydalarına ve hazırlanışına göz atalım.

PEKMEZ LİMON KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR? 

Pekmez limon karışımı için gerekli malzemeler:

- 3 yemek kaşığı pekmez (üzüm, keçiboynuzu, dut ya da dilediğiniz başka bir doğal pekmez olabilir)

- Yarım limonun taze sıkılmış suyu

- 1 su bardağından biraz az içme suyu

PEKMEZ LİMON KARIŞIMI HAZIRLANIŞI: 

Bir su bardağından biraz az olacak şekilde içme suyu doldurduğunuz su bardağının içine pekmez ve taze sıktığınız limon suyunu ilave edin. Güzelce karıştırın. Hazırlaması bu kadar pratik olan bu karışımı uygulamak da bir hayli kolay tahmin edebileceğiniz gibi.

Karışımdan fayda görebilmek için sabahları aç karnına hazırladığınız bu pekmez limon suyunu afiyetle içebilirsiniz. Eğer daha hızlı etki etmesini istiyorsanız karışımı 2 yemek kaşığı pekmezle hazırlayıp sabah ve akşam, günde 2 kez aç karnına içebilirsiniz. Bu uygulamayı her hafta 6 gün uygulayıp 1 gün vücudunuzu dinlendirebilir, bu şekilde kısa sürede kansızlık üzerindeki olumlu etkilerini,  öksürük ve balgam şikayetini de kısa bir süre içerisinde iyileştirdiğine tanık olabilirsiniz.