Trabzon Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Trabzon Valiliğinin destekleriyle düzenlenen ‘Uluslararası Horon Festivali’ dün başladı.

‘61 Ülke El Ele Hayde Horona’ sloganıyla 31 Temmuz’a kadar devam edecek festivale 61 ülkenin temsilcisi ile Çeçenistan, Endonezya, Filistin, Gürcistan, Hindistan, İran, Kıbrıs, Kosova, Moldova, Polonya, Rusya, Sırbistan, Ürdün, Yunanistan ve özerk Cumhuriyet Osetya’dan halk oyunları ekipleri katılım sağladı.

Festivalin ilk günü halk oyunları ekiplerinin Hüseyin Avni Aker Millet Bahçesi’ne gelmesiyle festivale start verildi.

Başkan Zorluoğlu da festivalde yerini alırken sahneye çıkıp şarkı söylemesi sosyal medyada ilgi gördü. 

İşte o anlar:

Başkan Zorluoğlu: “Sıkıcı şehirler gelişmez”

Festivalin açılışında konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Sıkıcı şehirler gelişmez. O nedenle bizler Trabzon Büyükşehir Belediye olarak bu şehri daha çekici, daha keyifli, daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için el birliği ile gayretle çalışıyoruz. Bu şehri daha keyifli bir şehir yapmanın en kestirme yolu şehirdeki kültür ve sanat etkinliklerini spor faaliyetleri arttırmak. Bu çerçevede bizde büyükşehir olarak şehrimizi kültür ve sanat etkinlikleri ile donatmak için çok büyük bir gayret gösteriyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından ülkelerin karma halk oyun grupları tanıtıldı. 4 gün sürecek festivalde sanatçılarda sahne alacak.

AW677915_02