Gazeteci Barış Yarkadaş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 15 gün önce yakın çevresine, "Merak etmeyin, Aralık’ta cumhurbaşkanlığı adaylığının ibresi tamamen bana dönecek" dediğini öne sürdü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu hakkında “YSK üyelerine ahmak dediği’’ gerekçesiyle 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilip siyasi yasak getirilmesinin ardından gazeteci Barış Yarkadaş'tan bomba iddialar geldi. İmamoğlu, davada karar çıkmadan çok önce yakın çevresine cumhurbaşkanı adaylığı için garanti verdiğini belirtti.

AK Parti içindeki etkili bir grubun ‘‘2024 yerel seçimleri öncesi İBB mutlaka bizim elimizde olmalı. CHP’nin yerel seçimde belediye imkanlarından faydalanılmasına izin verilmemeli” dediğini iddia eden Barış Yarkadaş "İmamoğlu’na verilen cezayı sadece 'cumhurbaşkanlığı adaylığının önüne kesme' açısından değil, bu pencereden de görmek gerekir diye düşünüyorum…" dedi.

"SİYASAL İLETİŞİM FACİASI"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kararın çıkacağı gün Almanya’da bulunmasının büyük bir siyasal iletişim faciası olduğunu belirten Barış Yarkadaş, "Kılıçdaroğlu’nun bu siyasal iletişim kazası, İmamoğlu’nu cumhurbaşkanlığı adaylığında yeniden potaya sokmuştur" dedi.

İmamoğlu'nun ise süreci çok iyi yönlendirdiğini ifade eden Yarkadaş şu kulis bilgisini paylaştı:

İmamoğlu 15 gün önce ne dedi?

İmamoğlu, bu akıl dışı davanın adaylığı için önemli bir ‘’atlama taşı’’ olacağını gördüğü için yakın çevresine “Merak etmeyin, Aralık’ta cumhurbaşkanlığı adaylığının ibresi tamamen bana dönecek’’ diyerek süreci doğru okuduğunu göstermiştir. Yaklaşık 15 gün önce söylenen bu söz, mahkemenin kararıyla birlikte ete kemiğe bürünmüştür. 

Yazının tamamı için tıklayın: