İçişleri Bakanı Süleyman Soylu , TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 13 Kasım'da İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen bombalı terör eylemine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Soylu, "Mersin’deki de, İstiklal Caddesi’ndeki saldırı da Münbiç’ten oldu" dedi.

Bu yıl 18 canlı bomba eylemi engellendiğini söyleyen Soylu, şu ifadeleri kullandı:

  • "İstiklal Caddesi’ndeki saldırı PKK’nın sivilleri hedef alan tipik saldırısıdır. Terörle mücadelede; terör ilk kez ülke gündeminin alt sıralarına inmiştir. Bilinmesi lazım ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti dağdaki teröristin ayakkabı numarası dahil her şeyi bilmektedir. Son 12 ayda; 200 terör eylemi güvenlik güçlerimiz tarafından engellenmiştir. 2016 - 2022 yılları arasında bin 248 teröristin, 393’ü ifadelerinde PKK’ya HDP aracılığı ile katıldığını söylüyor. Mersin'deki de, İstiklal Caddesi'ndeki saldırı da Münbiç'ten oldu. Bu yıl 18 canlı bomba eylemi engellenmiştir."

Komisyonda sunum yapan Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

TARİH VERDİ: 29 EKİM 2023 İTİBARIYLA...

  • "Terörle mücadelemiz devam ediyor. Terörün kaynağı nereyse orası kurutulacak. 29 Ekim 2023 itibarıyla dağlarda bir tane terörist kalmayacaktır."

UYUŞTURUCU OPERASYONLARI

  • "Türkiye uyuşturucuyla mücadelenin en parlak dönemini yaşamaktadır. Mücadelemizin 2022 yılının ilk 10 ayında 200 bin operasyon ile 255 bin şüpheliye yasal işlem yapılmıştır. Uyuşturucu PKK’nın en büyük finans kaynağıdır."

TÜRKİYE'DEKİ YABANCILAR

  • "Ülkemizde yaşayan hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanması mümkün değil."