Teknopark İstanbul'dan yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin yüksek teknoloji merkezi Teknopark İstanbul'u ziyaret etti. Ziyarette Bakan Pakdemirli'ye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç eşlik ederken, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan ve Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu da Teknopark İstanbul ile ilgili bilgi verdi.

Teknopark İstanbul kampüsünde incelemelerde bulunan Pakdemirli, 3. etap yapı inşaatlarını ve firmaların taşınmaya başladığı Türkiye'nin en büyük kuluçka merkezini de yerinde inceledi. Teknopark İstanbul'da yer alan ve ileri tarım teknolojileri alanında projeleri olan Sanlab, CTech, Accenture, Altınay firmaları, ayrıca kuluçka merkezinde yer alan Bacpolyzyme, Organiker, Scalar Vision, -B2metric, Alpera, Xena Vision ve Move on girişimcileri de heyete yaptıkları sunumlarla Türkiye'nin Tarım 5.0 vizyonunun şekillenmesinde sunabilecekleri hizmetleri aktardı.

"'TARIMIN GELECEĞİ-GELECEĞİN TARIMI' PLATFORMUMUZDA TARIMA YATIRIM, AR-GE VE İNOVASYON ÖN PLANA ÇIKIYOR"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlık olarak sürdürülebilir ve verimli tarım politikalarında önceliklendirdikleri konuların başında kamu-sanayi-üniversite iş birlikleri, inovasyon ve Ar-Ge'nin geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bugün ziyaret gerçekleştirdiğimiz Teknopark İstanbul ve ev sahipliği yaptığı şirketler de sürdürdüğümüz tarım politikalarımızı başarıyla hayata geçirmemizde kritik bir rol oynuyor. Son 3 yıldır kesintisiz büyüyen tarım alanında da farklı destek ve uygulamaların hayata geçirilebileceğini gösteren bu merkezin ülkemiz için önemli bir değer olduğunu düşünüyorum. Yakın zamanda uygulamaya aldığımız 'Tarımın Geleceği-Geleceğin Tarımı' platformumuzda da tarıma yatırım, Ar-Ge ve inovasyon ön plana çıkıyor. Bugün burada çalışmalarını dinlediğim şirketlerimizin her biri kritik teknoloji alanlarında ülkemizin milli teknolojilerle kalkınma hamlesine güç katarken, tarım alanında da dünyayla yarışabilecek teknolojik çözümleri hayata geçirecek."

"TARIM 5.0 VİZYONUNU HAYATA GEÇİRMESİ İÇİN GİRİŞİMCİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ"

Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan da nitelikli teknoloji altyapısı, konumu ve Türkiye'ye kattığı değerle Türkiye'nin yüksek teknoloji merkezi haline gelen kampüslerinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını aktardı.