CNN Türk'te Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge'nin konuğu Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, alanında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan ve su tutmaya başlayan, Türkiye'nin en büyük, dünyanın en büyük 5. barajı olan Yusufeli Barajı hakkında bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, şunları söyledi:

"Taşkın önleme kapasitesi yüksek bir baraj"

"Yusufeli Barajı Çoruh Nehri üzerinde kurulu biliyorsunuz. Çevrede sulamaya ilişkin değil de elektrik üretimine yönelik barajlar yapılıyor. Türkiye'nin en yüksek barajı. Dünyada ise 5. büyük baraj. Bu barajın bir özelliği var. Taşkın önleme kapasitesi olarak da muazzam bir baraj.

Verimli tarım yapılan toprak taşındı

Mühendisliği tamamen bizim mühendislerimize ait. Yusufeli halkına buradan bir kere daha teşekkür edelim buradan. 34.2 milyar TL'lik bir proje bu. 800 bin metreküp barajın altında kalacak toprağı taşıyoruz, taşımaya da devam ediyoruz. Toprak dediğiniz şey milyonlarca yılda elde edilen bir şey. Verimli tarım yapılan toprağı taşıdık. Ağaçlar sökülüp, yeniden ilgili yerlere taşındı. Çevreci bir yaklaşımla yapıldığını ısrarla dile getiriyoruz

2.5 milyon kişiye elektrik sağlayacak, 2.1 milyar metreküp su depolayacak

2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak güçte elektrik üretiyor bu baraj. 275 metre gövde yüksekliğinde bir bina. Buradan anlaşılmıyor gidip görmek lazım aslında orayı. 2,1 milyar metreküp su depolayacak. Suya ihtiyacımız olduğunda bizim burada suyumuz var.

vahit-kirisci_7962

Yılda 375 milyon dolar gelir sağlayacak

Bu baraj şu anda kendini 2 yılı biraz geçecek zaman diliminde finanse edecek. 375 milyon dolarlık bir yıllık getirisi olacak. Maaliyetini düşündüğümüzde 2 yılı biraz geçe kendini finanse etmiş oluyor. İftihar edilecek bir proje. Bu ülke için çok önemli olan su rezervi var. Bu beni heyecanlandırıyor.

"Adeta Formula 1 yapılacak tüneller inşa edildi"

Kimsenin mağdur edilmediği 69. günde eski yerleşim yeri su altında kalacak. 189. günde ise 660 m kot olacak.  Biz 110 kilometre yol yaptık yeni Yusufeli için. Burası önemli. 2002 yılına kadar Türkiye genelinde yapılan tünel uzunluğu 50 kilometre. Biz sadece bu baraj için 62 kilometre tünel yaptık. Tünel yapmak kolay bir iş değil. Burayı yapmak zorundaydık erişim için. Adeta Formula 1 icra edilebilecek tünelleri göreceksiniz.